Jak to bylo s Filipem Zadinou

Ne že bych se svým Ocelářským týmem nebyl spokojený… ale když se zrodila myšlenka posílit na čas kádr o vynikajícího Filipa Zadinu, řekl jsem si, a proč vlastně ne? Filipa jsem měl možnost trénovat již v mládežnických kategoriích U18 a U20 ve výběru České republiky, takže jsem věděl moc dobře, o jakého hráče jde. Mým kolegou na lavičce Třince je navíc jeho táta, takže víme co od něj čekat a byli jsme přesvědčeni, že v našem týmu může plně rozvinout svůj potenciál.

 

Upekli jsme plán

V průběhu koronavirové karantény jsme se s mým asistentem Markem Zadinou bavili mimo jiné o tom, jak se má jeho syn Filip, hrající za Detroit Red Wings. Jeho týmu se loni moc nedařilo, nepostoupili do play off, a to znamená, že prakticky vůbec nehrají. Když k tomu přidáte zákaz hokeje během celosvětové krize, začátek další sezóny NHL až někdy v prosinci, je z toho rázem tři čtvrtě roku bez ledu, bez utkání… a to je přesně to, co si mladý a velmi nadějný hokejista nemůže dovolit.

Filip u nás Třinci není žádný nováček. Běžně s námi během léta trénuje v Třinci trénuje a do Ameriky se vrací až začátkem září na letní přípravný camp. Je to běžná praxe hráčů NHL, kteří vzešli z české Extraligy a na léto se rádi vracejí do domovské krajiny. Pro Filipa to není jen tak, hlavně ta byrokratická a finanční stránka „transferu“ byla velmi složitá, ale on ví, že tady v Třinci má skvělé zázemí pro další růst. A to i na těch pár měsíců, co s námi bude trénovat a soutěžit. Nemalou roli určitě hrálo i to, že bude mít tu čest zase hrát pod svým tátou 🙂

 

Telefonát Stevemu

Aby náš plán klapnul a Filip mohl na čas přestoupit do Třince, musel s ním prvně souhlasit manažer klubu, Steve Yzerman, bývalý špičkový hokejista a megastar NHL. Neměl jsem na něj číslo, to mi zprostředkoval Filipův agent.

Při  prvním hovoru jsme se Stevem diskutovali především o možnostech Filipova zapojení v mé organizaci. Řekl jsem mu, že věřím, že se mu Filip začátkem prosince vrátí ve skvělé formě díky tomu, že bude součástí našeho týmu Ocelářů. Výhodou bylo, že Steve tady v Česku už byl, a to na mistrovství světa juniorů. Třineckou halu a zázemí zná a ví, že se u nás maká vždy naplno.

Nemalou roli ve vyjednávání sehrál i Jiří Fischer, bývalý mistr světa působící v managementu Red Wings. U Steveho se za nás přimluvil, a tak to nakonec klaplo. Filip navíc není sám, i ostatní mladí hráči Detroitu dostali povolení hrát na přechodnou dobu v cizině nebo domovině.

 

Pojištění

Podmínkou pro přestup do Třince bylo pro Filipa ujednání dvou pojistek – nejprve disability insurance, což je něco jako pojištění pracovní neschopnosti pro případ nemoci, úrazu… a to jak na ledě, tak mimo něj. Dále si musel Filip pojistit kontrakt u Red Wings pro případ, že by následkem úrazu nebo nemoci nemohl začít opětovně hrát v NHL. Tato pojistka by americkému klubu vykryla ztráty, které se čítají na miliony dolarů. Jak všichni asi tušíte, není to levná záležitost a Filip prokázal velikánské gesto tím, že se podílel na úhradě ze svého.

 

 

Na skok do Vítkovic

Sám jsem si z NHL „odskočil domů“ dvakrát. Poprvé, když mi skončila smlouva v Buffalu a já se s nimi v létě nedohodnul na pokračování (ne proto, že by mě nechtěli, ale proto, že ze začátku nenabídli akceptovatelné podmínky). Bez smlouvy jsem nemohl na zářijový přípravný camp, a tak jsem se vrátil do Česka a odehrál jsem asi pět zápasů za Vítkovice. Během té doby se můj agent v zámoří snažil vyjednat nové podmínky smlouvy, což se nakonec povedlo a já se po měsíci vrátil zpátky do Ameriky.

Podruhé jsem se do Vítkovic vrátil odehrát celou sezónu 2004/2005, a to kvůli tehdejšímu lockoutu v NHL. Hráčská asociace se tehdy nedokázala s majiteli klubů dohodnout na kolektivní smlouvě, respektive na výškách platů hráčů, a tak se nehrálo vůbec. Tato sezóna pro mě vyústila v pozvánku na mistrovství světa ve Vídni, kde jsme brali zlato, takže za mě se jednalo o hodně vydařený rok, a to i bez účasti v NHL.

 

Zranění Filipa

Možná jste už zaregistrovali nedávné oznámení, že Filip Zadina bohužel nemohl nastoupit k prvním zápasům letošní Extraligy, kvůli zranění. K tomu došlo na tréninku před zahájením sezóny a rekonvalescence bohužel pár týdnů zabere. Pevně ale věřím, že se Filip po uzdravení vrátí ještě silnější a odhodlanější pomoci Ocelářům k dalším výhrám. Vím, že jak my v kabině s jeho spoluhráči, tak i všichni fandové ledního hokeje, mu přejí brzkého uzdravení a návratu na led!