Olympijský turnaj je tady!

Jak všichni už určitě dobře víte, zanedlouho odstartuje olympijský turnaj v čínském Pekingu. Bude ale stejně jako před čtyřmi lety, turnaj bez hráčů z NHL. Jaká to bude ztráta a jaké jsou v mých očích šance českého týmu? To se dozvíte v mém dalším článku.

 

Hráči z NHL budou opět chybět

Hráči NHL udělali maximum proto, aby se nakonec zástupci hráčské asociace a majitelé NHL týmů dohodli. Obě strany musely udělat drobné ústupky, ale nakonec si vydobyli nastavení podmínek tak, aby konečně na turnaji konajícím se jen jedenkrát za čtyři roky, pod pěti kruhy, mohli startovat. Myslím si, že i pro obě strany má olympijský turnaj daleko větší váhu než mistrovství světa. Jsou tam nejlepší sportovci v celé řadě dalších sportovních odvětví. Věřím, že všichni byli uneseni i z celé řady doplňkových aktivit, které olympiáda přináší. Chodili fandit ostatním sportovcům a mohli prožívat nebo nasávat atmosféru olympijské vesnice se vším všudy. Hokejový turnaj samozřejmě s neúčastí hráčů z NHL jednoznačně utrpí na kvalitě, ale pořád to bude nepochybně dobrá podívaná. Zároveň tím ale také opět vzrostly šance na dobré umístění i pro týmy mimo Kanadu nebo USA.

Hovoří se také o brzkém uspořádání Světového poháru, který by mohl k tomu olympijskému měření sil představovat jistou alternativu. Ani to není turnaj, který bych jako aktivní hráč zažil, ale vnímám, že tam v posledním ročníku došlo k nějakým úpravám. Startoval na něm například tým Evropy nebo tým zámořských hokejistů z NHL do 23let. Bývá to turnaj velmi atraktivní pro diváky a částečná náhražka olympijského měření sil těch nejlepších, by to být mohla. Ale olympiáda bude v jejích srdcích, pro všechny hráče, pořád výše.

 

Šance českého týmu vzrostly

Vnímám Čínu jako zemi, která uspořádá olympijské hry se vším všudy. Tedy i s hokejovým turnajem, byť je situace ohledně nakažených Covid-19 v posledních týdnech nepříjemná. Vynasnaží se, aby se na základě různých pravidel, praktik nebo omezení, turnaj přece jenom odehrál, byť to nebudou mít pořadatelé lehké. Ruská KHL ale stojí už několik týdnů a právě z této soutěže pocestuje do Pekingu asi nejvíce hokejistů pro všechny zúčastněné země. Určitě všichni udělají maximum pro to, aby se mohli turnaje účastnit.

A jaké jsou tedy šance českého týmu? Při neúčasti hráčů NHL určitě mnohonásobně vzrostly. Stejně tak je to ale možnost prosadit se pro všechny evropské výběry. V takto krátkém turnaji samozřejmě záleží i na štěstí a dobrém poskládání sestavy. Věřím ale tomu, že i naši hokejisté udělají vše proto, aby uspěli. Určitě se nebudou chtít pouze účastnit, užít si atmosféru her, ale zároveň by se rádi prezentovali i takovým hokejem, aby na ně byl český národ zase po nějaké době pyšný.

 

Ve skupině B nás čekají zápasy s Ruskem, Švýcarskem a Dánskem.

 

Hovoří se také o tom, jaká vlastně ta nominace je. Jestli tým není až příliš zkušený a nechybí mu více drajvu nebo mládí. V tomto bodě je ale třeba respektovat právo těch, kteří nominaci vytvářeli a organizačně se na ni podíleli. Trenéři ve spojení s manažerem reprezentace vybrali takové hráče, o nichž jsou přesvědčeni, že vytvoří dobrý tým se šancí na úspěch. Mohli bychom tady samozřejmě spekulovat o jménech, která tam schází a asi by tam měla být. Ale nechme to na trenérech. Oni jsou za to zodpovědní, rozhodli se vsadit na věkové i herní zkušenosti. Jak se říká, sto lidí = sto chutí. Zas tak široká ale naše hráčská „zásobárna“ není a v posledních letech se stále více tenčí.

Leckoho možná překvapilo i to, jak málo hráčů z extraligy se nakonec do českého týmu dostalo. I v této soutěži hrají nepochybně kvalitní hráči s dobrou formou v posledních měsících, kteří možná mohli dostat v národním týmu teď šanci. Realizační tým se ale rozhodl jinak a nezbývá než jim držet palce, aby se jim povedl zaznamenat nějaký úspěch.

 

Extraliga také pojede i v únoru na plné obrátky

Vzhledem k řadě covidových odkladů je jasné, že i během olympijských her bude muset jet naplno i naše extraliga. My přicházíme v Třinci o dva české a tři slovenské hráče. Je to pro nás samozřejmě velký zásah do sestavy, všechno to jsou kvalitní hokejisté, které bude nesmírně těžké nahradit. V ELH jsou i týmy, které nepřišly ani o jednoho hráče, ale my se s tím musíme i tak poprat.

Olympiádu jinak vnímám velmi podobně jako hráči NHL. Je to setkání těch nejlepších jednou za čtyři roky a všichni pochopitelně na téhle akci touží startovat. Jako trenér bych byl hodně rád a je to jeden z mých snů, kdybych dostal příležitost vést národní tým na takovém turnaji. Jako hráč jsem si to pochopitelně přál také, ale buď má výkonnost, rozhodnutí trenérů nebo zranění mně o šanci na start připravily. Zpětně si říkám, jaké to tam asi kluci měli a jak to vlastně na takové akci vypadá. Doba ale byla jiná než je teď. Na druhou stranu si ale myslím, že je to akce, která má pořád obrovskou prestiž. Nepředpokládám, že by měli jiný cíl než vyhrát. Vždyť je to turnaj, který se koná jen jednou za čtyři roky.

 

Trénování Národního týmu na olympiádě je i trenérský sen

 

Co se týká ostatních výběrů, Američané přivezou výběr z univerzit doplněný o zkušenější hráče, kteří mají něco odehráno v NHL. Jejich nominace mě hodně překvapila, ale zároveň potěšila. Mají výborný program do osmnácti let, ze kterého se vytváří podhoubí jejich hokeje. Spousta mladíků se z tohoto programu postupně dostává do NHL a je pak úspěšná. Trenéři této cestě věří a i tím se ukazuje jejich zdravá míra sebevědomí a odvahy. Neberou nad rámec potřeby zkušenější hráče působící v Evropě, například v Německu či Švýcarsku a raději nechají otrkat mladíky. Rozhoduje se však vždycky na ledě v utkáních a ne v tom, kdo má třeba jakou soupisku na papíře. Je to ale skvělý přístup a nemůžeme se pak divit, že mají Američané na ledě už od útlého věku obrovské sebevědomí.

To Kanaďanů je přece jenom v Evropě o něco víc. Budou určitě součástí hlavních favoritů na výhru a budou patřit k nejlepším výběrům. Ať už se jedná o mistrovství světa nebo olympijský turnaj bez hráčů NHL, nikdy se nedá očekávat, že Kanada přijede s týmem, který nemá šanci na úspěch. Opět mohou vyhrát zlatou medaili. Mají správně nastavené hlavy a očekávají od sebe jen maximum a vítězství. I to je věc, která nám často chybí.

 

Favorité? Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko

Jinak mezi největší favority turnaje řadím výběry Kanady, Ruska, Švédska a Finska. Tyto čtyři týmy bych viděl opravdu hodně vysoko a měly by se dostat do semifinále, pokud jim to los a jejich výkonnost umožní. Věřím také ale, že o semifinále se může v poklidu porvat i český tým. Bude to ale nesmírně těžké. Nastoupíme už ve skupině proti kvalitním týmům, z nichž dva tedy Rusové a Švýcaři budou určitě hodně nepříjemní. Jistou roli určitě bude sehrávat i to, že se bude hrát na užším kluzišti, což by třeba mohlo sedět i mladému americkému výběru. Je to ale kratší turnaj než MS a důležité bude proto zachytit začátek, protože zápasy jdou po sobě ve velmi rychlém sledu.

Zápasy se však budou hrát v celkem rozumných časech a budu pochopitelně sledovat, jak si vedou hráči našeho ocelářského týmu. Věřím, že hráče u nás posouváme, že tady dobře trénují a kvalitně se prezentují svými výkony na ledě. Ve svých rolích jsou všichni nominovaní velmi dobrými hráči. Hází to na nás dobré světlo, čehož si hrozně vážím a nabíjí mě to do další práce. Moc rád se proto na zápasy českého i slovenského týmu podívám a budu samozřejmě fandit našemu týmu, aby konečně získal medaili. Věřím, že naši vyslanci z Ocelářů udělají naší organizaci ve světě jen tu nejlepší reklamu. Držet palce bychom ale měli také ženskému hokejovému týmu, kterému se povedl velký úspěch, když se poprvé v jeho historii kvalifikoval na olympijský turnaj a bojovat o medaile budou také naše zástupkyně!

Jsem sám také docela zvědavý na atmosféru. Je skoro jisté, že na tribunách budou pouze čínští fanoušci, kteří jsou zvyklí vytvářet doslova strojovou kulisu. Hýbou se vždy všichni na jednu stranu, pak zase na druhou, dokáží sborově tleskat a třeba se řídit i pokyny na kostce. Nebude to asi úplně jednoduché proti jejich národnímu týmu, byť ten bude sestaven zejména z naturalizovaných hokejistů.

Na olympiádě by se také mělo rozhodnout, co se stane s předčasně ukončeným turnajem hokejistů do dvaceti let. Podle posledních informací by se měl turnaj odehrát po draftu, což mi už moc smyslu nedává. Už ten turnaj nevidím v takových okolnostech za tak důležitou věc, která by se nutně měla dohrát. Navíc v červnu a v červenci už budou někteří hráči po dovršení věku dvaceti let. Dopsal bych list, uzavřel kapitolu a nechal, ať se jede zase dál.

 

Tolik tedy můj další pohled na aktuální události během nabitého programu. Držte nám Ocelářům palce, ať se nám v dalších zápasech daří a získáváme body stejným tempem jako doposud. Mějte se krásně a držme palce našim hokejistům!