Extraliga během olympiády

Zatímco je olympiáda v plném proudu, Tipsport extraliga nepřerušila a nás teď v únoru čeká bohatý zápasový program. Věřím, že si na své přijdou naši příznivci, kteří nás nyní mohou vidět v akci několikrát týdně, byť to pro nás není úplně snadné. Právě o tom je můj další blog.

 

Proč některé soutěže běží a jiné ne?
Situace v tuto chvíli není stejná pro všechny. Když se podíváme po mapě Evropy, některé soutěže jsou přerušeny, jiné stále běží. Podobný režim jako my mají například ve Finsku nebo na Slovensku, ve Švédsku jejich Elitserien také běží. Ve Švýcarsku se naopak nehraje (mají na olympiádě výběr kompletně z domácí ligy) a v KHL pak dokonce byla úplně ukončena základní část. Pro nás stávající stav představuje velké omezení. Nemáme pět hráčů z kategorie – „rozdílových“, k tomu se navíc kumulují problémy zdravotního rázu a řez sestavou je tak u nás rapidní. Jsou tu ale také další týmy, které jsou v podobné situaci jako my. Stačí se podívat na Olomouc, jejíž dva tahouni David Krejčí a Branislav Konrád také hájí barvy svých týmů na olympijském turnaji.

Je to řešení, které se ale nedá vrátit zpět. Shodly se na něm kluby, APK a vlastně celý český hokej. Samozřejmě bychom se mohli bavit  o možnosti využití nějakého matematického vzorce, například procentuální úspěšnosti zápasů tak, jak se to nakonec rozhodla udělat KHL, kde s tím všichni souhlasili a je to jedna z předních světových soutěží. Na druhou stranu drtivá většina týmů si covidem a karanténami nějakým způsobem prošla. Termíny na nějaké další dohrávky už v podstatě nejsou a kdyby do toho zase někdo spadl, představuje to už vlastně neřešitelný problém vzhledem k tomu, kolik utkání je ještě třeba do konce základní části ještě odehrát.

 

Ve hře jsou i finance

Na druhou stranu je ale jasné, že do hry zde vstupují i další vlivy. Kluby mají sponzory a jejich plnění je většinou vázané na určitý počet zápasů. Čím více odehraných zápasů, tím více reklamních pauz, kde pochopitelně mohou být propagováni s využitím log a ten marketing je tady naprosto logický. Navíc svou roli hrají i televizní práva. Kdyby tak některé zápasy vinou covidu vypadly, byly by poníženy finanční prostředky a kluby by na tom trpěly. Co mi ale úplně nejde do hlavy je to, že jsou soutěže, kde nad tím jen mávnou rukou a pak zase ty, které se s tím musí poprat.

To, co jsem výše uvedl, je čistě mé osobní stanovisko, nemluvím zde za naši organizaci. My jsme v lednu byli prvním týmem, který do covidového marastu spadl a v tu chvíli bylo jen otázkou času, kdy se virus roznese po celé extralize a do hry tehdy určitě mělo vstoupit přerušení soutěže. Na druhou stranu by to ale znamenalo zkrácení sezony, úbytek utkání a již výše zmiňované sponzorské plnění. Nicméně si myslím, že se tomuto hektickému únorovému dohrávání soutěže dalo předejít.

V KHL to vyřešili po svém. Přitom si nemyslím, že ze sportovního hlediska to bylo úplně správné řešení. Některé týmy byly na hraně účasti v play-off a chystaly se zaútočit, svoji šanci ale nedostaly. Na druhou stranu týmy, které držely pozici zajišťující účast v play-off budou vesměs dobře odpočaté, dobře potrénují a budou mít plno sil. I tyto věci v KHL berou v potaz a nejdou vysloveně přes závit. Najít nějaký kompromis mezi jejich a naším řešením, by bylo nejpřijatelnější.

Samozřejmě se do naší sestavy ve stávající situaci dostanou i další hráči z Frýdku-Místku. My ale přistupujeme k zápasům tak, že je chceme vyhrát stejně jako v situaci, kdybychom měli k dispozici plnou sestavu složenou jen z našich kmenových hráčů. Věřím tomu, že se s tím i tak dokážeme popasovat a uhájit přední příčky tabulky ELH, pro co nejlepší výchozí pozici do play-off.

 

Připravujeme se na play-off a bojujeme o dobrou pozici

Vzhledem k tomu, že v posledních dnech hrajeme opravdu často, jsme pořád v režimu, na který jsme zvyklí. Trénujeme v rytmu se zápasy a chceme hrát účelně. Samozřejmě v jiné sestavě proti soupeřům musíme uzpůsobit naši hru a najít pro „nově“ příchozí hráče ty správné role, aby nám pomohli jak nejlépe mohou.

Play-off už je prakticky za dveřmi a rádi bychom se umístili po základní části co nejlépe. Jakékoliv volno po základní části by pro nás bylo hodně přínosné, takže to, že bojujeme o nejlepší čtyřku a už ji máme prakticky na dosah, je samozřejmě skvělé. Mohli bychom v pauze dobře potrénovat a připravit se na soupeře. Na druhou stranu týmy od pátého do dvanáctého místa čeká vzhledem k současnému harmonogramu opravdu spousta práce. Musí absolvovat spoustu zápasů v rychlém časovém sledu a navíc ještě sérii předkola na 3-5 zápasů. Takže postoupit přímo do čtvrtfinále vnímám v letošní sezoně jako velikánskou výhodu.

 

Sestřih našeho posledního utkání proti Pardubicím

 

Mrzí mne také to, že na tribuny stále není povolen přístup většímu počtu diváků. Lidé se očkují proti Covidu, plní podmínky a je jim to vlastně k ničemu. Moc bych si přál, aby se brzy opět stadiony naplnily a my měli na play-off zase parádní atmosféru. Pro nás i hráče to znamená ještě větší přísun emocí, pro klub a organizaci zase větší přísun potřebných finančních prostředků, o které v posledních letech přichází.

Moje role, stejně jako role našeho realizačního týmu, je ale stále jasná. Musím připravit sestavu na to, abychom byli úspěšní. Některé týmy na olympijské hry doplatily více, některé vůbec. S tím se ale musíme smířit. Původní plán byl takový, že na olympiádu pocestují hráči NHL a v takovém případě by extraliga nebyla zasažena tolik. My se s tím ale popereme a věřím, že našim fanouškům uděláme stejnou radost jako v předchozích letech.

 

Tolik tedy mé vyjádření k aktuálním trochu hektičtějším týdnům a na dálku vám děkuji za velkou podporu v těchto ne úplně jednoduchých časech. Mějte se krásně, zůstaňte zdraví a věřím, že se brzy uvidíme opět všichni na stadionu.