Co se daří a v čem být lepší

Václav Varaďa Dynamo Pardubice

Poprvé v sezoně máme v Pardubicích delší pauzu mezi zápasy. Ty nejdůležitější se budou odehrávat příští rok v březnu a v dubnu. Vše k tomu v Dynamu směřujeme. V extraligové přestávce se můžeme ohlédnout, jak naše dosavadní cesta vypadá a co i mimo led lze vylepšovat.

 

Body a umístění

V základní hrací době prohráli jediný zápas, což je z 18 extraligových utkání skvělý počin. Jsem spokojený, jak se prezentujeme a kolik máme bodů. Věřím tomu, že jsme v každém utkání sahali po všech třech a mrzí mě, že nám v některých zápasech unikly. V globálu ale výsledky hodnotím velmi pozitivně, v extralize letos převládá mezi týmy mimořádná vyrovnanost. Budujeme něco, co věřím, že bude gradovat v dubnu příštího roku. A budeme v tom pokračovat.

 

Herní projev

Je skvělé, že jsme obdrželi nejméně gólů a pohybujeme se i na nejvyšších příčkách vstřelených gólů. Hráči pracují na věcech, které si v tréninku neustále opakujeme. Kluci i my, trenéři chceme dávat góly, což kvitujeme, ale zase nechceme hrát tzv. „hurá hokej“. Snažíme se pracovat na udávání a měnění tempa hry, což také rozhoduje vypjaté a vyrovnané zápasy. Jako trenéři tomu přikládáme velkou váhu.

 

Kvalita a šířka kádru

Až poslední dva zápasy jsme měli poprvé v sezoně kompletní sestavu, dlouho jsme se potýkali se zraněními. Dlouhodobě scházel Adam Musil, Ondřej Rohlík nebo Patrik Poulíček. V obraně jsme postrádali delší dobu s třísly laborujícího Honzu Košťálka. Absence se střídaly, ale hráči, kteří dostali příležitost, se s tím velmi dobře popasovali. V plné sestavě jsme zaznamenali dvě výhry proti soupeřům, kterým se v poslední době tolik nevede. Ale i takové zápasy je těžké urvat a v Olomouci i Vítkovicích jsme se museli za tři body vydat.

 

Přístup týmu

Od začátku přípravy na ledě jsem spokojený. Do hráčů biflujeme náš systém hry, drobné změny a návyky v útočné a obranné fázi. Chceme být agresivní ve správné chvíli, ale naopak být uvážliví a herně nepropadat, když je potřeba změna. Společně s nastavením kluků jde o důležitou věc a neustále, dennodenně na tom pracujeme.

 

Na čem konkrétně pracovat

Dokážu si představit, že v přesilových hrách budeme daleko údernější. Na začátku sezony nám v naší nejvyšší soutěži nefungovaly, naopak se nám dařilo přesilové hry využívat v utkáních CHL. Udělali jsme ale velký posun, přesilovky se stabilizují. Speciální týmy rozhodují utkání, která se budou hrát na přelomu března a dubna, v průběhu play-off.

Hráči i ostatní si dál zvykají na mou a naši náročnost, přesnost provedení, soustředěnost a dennodenní morální odhodlání a vášeň pro sport, který všichni milujeme. Jde o nastavení v šatně, v posilovně, v tréninku i v zápase. Vše, co děláme, děláme vždy na sto procent. Každý z našeho realizačního týmu musí dělat práci nadoraz, protože jsme tady pro hráče, kteří by měli dostat dokonalý servis k jejich maximálnímu výkonu.

 

Posun celé organizace

Kdokoli, a nejen z hráčů, za mnou může přijít, vždy se dá najít společná řeč. Věřím, že jsme si s hráči k sobě našli cestu. Pracují nadoraz a plní, co po nich jako trenéři chceme, věří naší společné cestě. I když máme v kádru spoustu kvalitních hokejistů reprezentační úrovně, náš záměr je, aby se i tací jako hráči a lidé neustále posouvali. Nepolevíme v tom.

Je důležité neustále pracovat na jejich vývoji. Hráči musí cítit a věřit, že je to jediná cesta ke konečnému úspěchu. A přesvědčíme je jedině naším přístupem. Jsem si jist, že je tím můžeme inspirovat. Vyžaduji a očekávám vždy stoprocentní výkon od hráčů, od sebe, svých kolegů, ale také realizačního týmu, a i všech dalších v organizaci Dynama. Jen v takovém případě se celá organizace může zlepšovat.

 

Život mimo zimní stadion

Na stadionu dál trávím spoustu času. Pořád se dá najít co zlepšit a vyladit. Sleduji i špičkové zahraniční soutěže včetně NHL. Zabírá mi to dost času, ale vnímám to tak, že se věnuji svému týmu a jakýkoli detail, přesilová hra, taktická věc či herní detail, může ve finále pomoci a prospět. V Pardubicích se mi moc líbí, jsem tady moc spokojený. Moc si vážím i našich skvělých fanoušků, kteří nás neustále a kdekoliv podporují, za což jim takto na dálku moc děkuji.

 

Autor fotografie: Michal Dědič / Zdroj fotografie: www.championshockeyleague.com