Amerika, Evropa, extraliga, Pardubice. Stream o hokejovém dění

Stream s Václavem Varaďou

Probrali jsme toho vážně dost. NHL i české hráče v ní, různé evropské soutěže, možné úpravy extraligy, první ligu nebo reprezentační nominaci. Můj poslední stream se tentokrát obešel bez hosta, o to víc bylo prostoru v klidu rozebrat veškeré hokejové dění a zodpovědět i řadu Vašich dotazů. Celý přenos si lze i zpětně přehrát na mém instagramovém profilu. Tady Vám nabízím pár témat, na které mimo jiné přišla řeč.

Start NHL

Těšil jsem se na začátek sezony. Je senzační, že se hráči potkají okolo 20. září a za nějakých 12 dní začnou soutěž. Obdivuji jejich připravenost a jak jsou kluci schopní se nachystat. Je to odlišnost oproti extralize, kde se trénuje dva měsíce na ledě, než se začnou hrát ostré zápasy. Vnímám, že hned od startu je vidět, které týmy mají potenciál vyhrát Stanley Cup. Mezi silné týmy řadím Rangers. překvapuje mě, jak vletěl do sezony Boston. Nahoře bude i Las Vegas, sahat po titulu bude chtít určitě i Edmonton s neskutečnou dvojicí McDavid a Draisaitl.

Vstup Connora Bedarda

Cítím, že to bude mít těžké. Na startu je plný energie, ale očekávám, že brzy se na něm projeví náročné cestování. Soupeři budou vnímat, že je do něj třeba jít fyzicky důrazně. Očekávám, že se po startu začne trošku herně trápit. Bude se adaptovat na novou soutěž. Stále ho ale vnímám jako hvězdičku, která dostane velikánskou důvěru. A třeba se z ní vyklube podobný hráč jako Jack Hughes v New Jersey. Ani on není extra silový hráč, ale je neskutečně technicky a ofenzivně vybavený. Je na cestě získat 100 bodů, což Bedard letos podle mě ještě těžko dokáže. Na nějakých 60 až 70 bodů by si ale mohl sáhnout, pokud zůstane zdravý a bude dostatečně odolný.

Zájem o Davida Krejčího

Položím otázku jinak: Kdo by o něj zájem neměl? David Krejčí by pomohl každému týmu v extralize. Za tři čtyři měsíce, co bude mimo aktivní hokej, na něj určitě nezanevře. Je pro něj téma účast na mistrovství světa v Česku v příštím roce. Takovému hráči by každý v sestavě udělal prostor, nás v Pardubicích nevyjímaje. Věřím tomu, že by mu to i v Pardubicích sedlo. Nebudu nalhávat, s Davidem jsem komunikoval v létě. A myslím, že jsme nebyli jediní, kdo jej kontaktoval. Jen blázen by takového hráče nebral. David by zvedl ostatní hráče, jejich sebedůvěru i tréninkovou morálku. Teď je to taková tichá voda, která plyne. A bude záležet čistě na jeho rozhodnutí, kam jeho kroky povedou.

Mladí hráči v Pardubicích

Vnímám, že kluci jako Krčál nebo Macek v dorostu dominují a táhnou ho za lepšími výsledky. I přes nízký věk se neztratili ani v juniorské soutěži. Je v nich vidět potenciál i vášeň pro hokej. I proto jsme například Davida Krčála vzali na zápas Ligy mistrů. Přechod do mužského hokeje ale není pro mladé hráče snadný. Je třeba být trpělivý. Hráč se může zhoršit ve škole, ale i ve svém týmu, kam ročníkově patří a který jej potřebuje. Necitlivé a rychlé ostaršování a posun může být kontraproduktivní.

Favorité první ligy

Ze zápasů, co jsem naživo viděl, se mi nejvíc líbila Poruba. Tým hrál vyspělý hokej, hráči na tom byli velice dobře silově. Mančaft je zkušený. V útoku Krenželok nebo Šedivý, vzadu obránce Doudera, brankář Dolejš zase chytal dlouhou dobu v extraligových Vítkovicích. Předpokládám, že Poruba bude hrát nahoře a je otázka, zda proleze do baráže. To už je ve hvězdách. K Porubě řadím Vsetín, spolu by se měli poprat o nejvyšší příčky.

Rozšíření extraligy o slovenské týmy

Věřím, že by to českou soutěž oživilo. Cestuje se dál, vyrážíte s denním předstihem, zápasy můžete spojit a udělat trip, na kterém se tým lépe stmelí. Košice, Trenčín, Slovan nebo i Poprad jsou bašty slovenského hokeje. Bylo by to finančně náročnější pro české kluby, ale myšlence fandím. Rozhodně by ale neměly v extralize hrát kluby se jménem, ale především s kvalitou. Měly by být přínos. Rozhodnou si to ale sami majitelé extraligových klubů.

Současný systém play off v extralize

Byl bych pro, aby postupovalo osm týmů a dál se hrálo klasicky – první s osmým, druhý se sedmým a tak dále. Ostatním zkrátka sezona skončí dřív, což je úděl hokeje. V NHL je také 32 týmů, dvě šestnáctičlenné konference a z každé postoupí osm týmů. A zbytek? Holt to není jejich rok a budou se muset snažit další sezonu. V extralize bych prosazoval první postupovou osmičku, zbytek by mohl hrát například play out, z něhož vyústí jeden tým pro baráž. Současný systém s dvanácti postupujícími se mi nelíbí.

Rozdělování prostoru na ledě

Každý hráč v našem týmu má roli a pokud ji bude plnit, budeme s ním jako trenéři spokojení. Nezáleží, zda jde o hráče prvního, nebo čtvrtého útoku, což mnohdy není jednoduchá úloha. Hráči by měli přiložit ruku k dílu a svým umem pomoct k vítězství v utkání.

Vždy se může někdo cítit ukřivděný, že by měl hrát víc. Ale každý by si měl uvědomit, proč v týmu je. Dáváme to klukům vědět, v našem pojetí hry je to důležité. Hráči musí vnímat, že jsou pro nás důležití a nepostradatelní. Zároveň musíme rozložit zátěž, protože si přejeme, abychom v celé sezoně byli co nejúspěšnější. Potřebujeme všechny kluky a oni musí cítit, že sem patří, i když v dané chvíli nejsou tolik využívaní. I v tom je kouzlo naší trenérské práce.

Zdroj fotografie: HC Dynamo Pardubice