Jak trénuje Peltonen? Moje stáž ve Finsku (I. díl)

Mnoho z vás už určitě zaznamenalo, že jsem před krátkou dobou absolvoval desetidenní stáž ve špičkovém finském klubu HIFK Helsinki. Své dojmy jsem sepsal do článku, jehož první díl si můžete přečíst níže.

Mimo jiné se v něm dozvíte, jaká byla moje úloha v týmu, jak vypadal popravdě hodně náročný tréninkový harmonogram, ale i jaký je legendární Ville Peltonen trenér a jací jsou Finové jako hráči.

Jak to celé vzniklo

Na volno, které jsem plánoval po skončení v Třinci, jsem se popravdě těšil. Předně jsem se chtěl věnovat mé rodině, na kterou nějakou dobu příliš času nezbývalo. S dcerami i manželkou jsme odjeli na několik prázdninových výletů ať už u nás nebo v zahraničí. Přál jsem si také nějaký čas na oddych, abych se na to, jak trénuji, mohl podívat z většího odstupu a dál se v této oblasti vzdělávat.

Tehdy jsem přemýšlel, do jaké země bych se rád podíval na jejich způsob hry, a Finsko bylo mojí první volbou. Vše hodně usnadnila skutečnost, že je hlavní trenér týmu HIFK Helsinki Ville Peltonen můj kamarád a bývalý legendární hráč, se kterým se znám zhruba 30 let, trénoval například ve švýcarském Laussane a nějakou dobu byl i u reprezentačního výběru Německa. Když jsem se s ním spojil, byl nadšený, a tak záhy kontaktoval jak GM týmu Tobiase Salmelainena, tak i vedení. Moji stáž všichni odsouhlasili, a tak jsem do Helsinek na deset dní vyrazil.

Do jakého týmu jsem mířil

Hokejovým fanouškům asi není nutné HIFK Helsinki dlouze představovat, tak to vezmu jen krátce. HIFK Helsinki spadá pod organizaci Helsinki IFK, která byla založena už v roce 1897 a jde o vůbec nejstarší sportovní organizaci ve Finsku.

Hokejová organizace od svého založení v roce 1929 vyhrála finskou ligu rovnou sedmkrát, naposledy v roce 2011, a rekrutovalo se z ní mnoho špičkových hráčů nejen NHL. Vedle Villeho například Jarkko Ruutu, Sami Kapanen nebo Olli Jokinen. Za tým hrála i celá řada českých hráčů včetně Tomáše Vokouna, Jaroslava Bednáře a Marka Židlického. Jde o jeden z vůbec nejpopulárnějších týmů ve finské hlavní soutěži.

Jaká byla moje úloha

Na stáž jsem přijel v roli hostujícího trenéra, který funguje jako další asistent a dovednostní kouč. Měl jsem tedy přístup do veškerého zázemí i do trenérského štábu A-týmu, a to v průběhu jejich celého programu. Účastnil jsem se jak tréninků na ledě, tak i porad a individuálních meetingů s hráči.

V tréninkovém štábu jsme společně probírali různá cvičení, konzultovali hráče, systémové věci i taktiku na dva zápasy, které tým v období mé stáže čekaly. Hodně jsme ale mluvili i o psychologii a nastavení týmu, kterou jako nesmírně důležitou vnímá jak Ville a celý jeho realizační tým, tak i já.

Jak vypadal tréninkový harmonogram

Stáž ve Finsku byla skvělá, ale také velmi náročná. Sraz realizačního týmu byl často už okolo osmé ráno, kdy byla porada. Hráči byli v hale něco před devátou a v devět jim začal meeting s realizačním týmem. Následovala rozcvička s kondičním trenérem, poté třičtvrtěhodinová suchá příprava a kolem jedenácté jsme šli na hodinový trénink na led. Poté měli hráči volno na oběd, individuální trénink i odpočinek a na stadionu jsme se znovu potkali ve čtyři hodiny. Následovala další porada o odpolední náplni a zhodnocení ranního tréninku, krátké zapracování a protažení, v půl šesté se konal další trénink na ledě a konec byl zpravidla kolem sedmé hodiny večerní.

Jaký je Ville Peltonen trenér

S Villem jsme si sedli už v době, kdy jsme spolu hráli. Hlavně díky tomu, že má spoustu věcí nastavených úplně stejně jako já. I proto jsem očekával, že jeho tým bude fungovat a hrát podobně jako mé týmy, a v Helsinkách jsem se o tom jen přesvědčil. Podobností je zkrátka opravdu hodně, lišíme se jen v detailech. A Ville také těží z toho, že k němu hráči chovají díky jeho hvězdné kariéře velký respekt.

Na HIFK Helsinki je zároveň už nějakou dobu vyvíjen poměrně velký tlak – finské mistrovství vyhráli naposledy v roce 2011. Jde zároveň o klub, který má každý rok s kapacitou stadionu 8,5 tisíce míst prodaných cca 7 tisíc permanentek, fanoušci je milují. Ville má podepsanou smlouvu na tři roky, zbývá mu rok, a tak mu moc přeji, aby jim to letos v hlavní soutěži vyšlo.

Jací jsou Finové jako hráči

To, jak finští hráči fungují, mě nepřekvapilo, předchází je jejich pověst. Jejich každodenní práce je neuvěřitelná stejně jako jejich tréninková morálka. I při vysoké tréninkové zátěži, kterou v době mé stáže absolvovali, dělali vše na 100 %. Hrozně se mi líbilo, že když dostanou pokyn, jsou o jeho správnosti přesvědčeni a vše dělají přesně tak, jak po nich chce trenér. Nejsou zkrátka takoví „špekulanti“ jako my, Češi. A ještě se mi moc líbil jejich veliký týmový duch, nastavené to mám ve svém týmu úplně stejně.

To byl první díl povídání o mém pobytu v Helsinkách. Příště se dočtete o tom, co všechno mi stáž dala, co mě překvapilo a hlavně jak jsem si užil zápasy, kde v jednom z nich bratři Kovarčíci, mí bývalí svěřenci z Třince, vstřelili své vůbec první góly na finském ledě. Ale i to, co o nich říká jejich současný trenér Olli Jokinem. Mějte se zatím báječně!