NHL Draft, volba šéfa svazu a finále Stanley Cupu

Hokejové soutěže sice mají ve většině světa aktuálně přestávku, přesto je tu várka zajímavých zpráv, o které bych se s vámi rád v dalším blogu podělil. Pojďme tedy rychle nakouknout pod pokličku současných aktualit.

 

Velký slovenský úspěch na draftu

V posledních dnech proběhl další draft NHL. Pro Slovensko více, ale i pro Česko byl po letech půstu úspěšný. V první desítce se objevili hned tři hráči z těchto dvou zemí, přičemž Slováci dosáhli velkého úspěchu a měli dva své hráče na prvních dvou místech. Myslím si, že to koresponduje s tím, jakou v posledních sezonách dávají mladým hráčům příležitost na mezinárodních turnajích dospělých. Tento ročník se jim podařil a mají v něm opravdu výborné mladé hráče. Na mistrovství světa rozhodně nepaběrkovali a naopak byli důstojnými členy týmu, což se koneckonců logicky odrazilo i na draftu.

Juraje Slafkovského osobně neznám. Ale podle toho, co jsem ho měl možnost sledovat, se jedná o velmi talentovaného a sebevědomého hráče, který je na osmnáct let neuvěřitelně vyspělý. Může se s tím popasovat dobře, byť je jasné, že v takové hokejové baště, jakou je Montreal, to bude mít i vzhledem k tlaku velmi složité. Příležitost ale určitě dostane a sám jsem na jeho další vývoj velmi zvědavý.

 

 

Českou republiku určitě potěšilo šesté místo Davida Jiříčka. Má větší šanci uspět ne proto, že byl draftován už ze šestého místa, ale proto, že je na svůj věk vyspělý, nebojí se fyzických soubojů a počíná si i v obtížných hokejových situacích v utkání velice sebevědomě. Dostal velké příležitosti ke svému rozvoji už během působení v Plzni, ale i později v národním týmu. Vzal za to i po těžkém zranění kolene, které ho v poslední době trápilo. Možná bude mít trochu potíže zvykat si na užší kluziště, kde musí očekávat přece jenom více kontaktního hokeje. Má ale předpoklady na to si v elitním týmu Columbusu Blue Jackets přece jenom brzy vybojovat místo v kádru.

Z prvního kola se dostal do výběru také mladý český útočník Jiří Kulich. Všiml jsem si ho už v zápasech proti nám, kde hájil barvy Karlových Varů. Přece jenom si ale myslím, že posun do NHL má v tuto chvíli dále než zmiňovaný David Jiříček. Určitě se bude chtít vyhrát nejprve v nějaké zámořské juniorské soutěži a sám jsem zvědavý, kam jeho další kroky budou směřovat. I jeho nová organizace v Buffalu bude zprvu určitě preferovat, aby si nejprve zvykl na zámořský hokej. Bude se také muset adaptovat na jiný styl hokeje a zajímá mě, jak se mu to povede.

Letos se v draftu NHL dostalo celkově na devět českých hokejistů, což vnímám vůči našemu hokeji jako standardní číslo. Všichni hráči, kteří udělali draftem své první kroky vůči NHL, odehráli své loňské sezony velmi slušně, ještě je však čeká dlouhá cesta k tomu stát se regulérními hráči v nejlepší soutěži světa, v NHL.

 

Světový pohár v Česku? Proč ne!

Jak jste určitě v poslední době zaregistrovali, český hokej má nového šéfa svazu. Tím se stal bývalý dlouholetý trenér české reprezentace Alois Hadamczik. Trénoval řadu let, má zkušenosti s vedením mnoha týmů a sám jsem zvědavý, jaké kroky ve své funkci předvede. Roli zde určitě sehrály malé kluby, které mu daly hlas a budou od něj očekávat v následujících sezonách pomoc. Rostou ceny energií, zavírají se stadiony a jakákoliv pomoc směřující k jejich záchraně teď bude nutná. Každopádně zastávat takovou funkci v sedmdesáti letech pro něj nebude jednoduché.

Hlavním tématem, které aktuálně českým hokejem rezonuje, je proces zužování soutěží. Týmy postupně odpadávají a je dobré, že konečně převládl konsenzus, že je potřeba počty týmů začít redukovat. Jsem také hodně zvědavý na kroky vedoucí k mládežnickému hokeji, jak bude upravený přestupní řád a posuny v nastavení reprezentačního programu. Není to jen tak, že se udělá nějaká malá změna, a pak opět sklouzneme zpět. Nyní je potřeba započít takovou dlouhodobou změnu, která opravdu český hokej ozdraví na další roky.

Český hokej možná bude čekat hodně turbulentní rok 2024. Kromě pořádání mistrovství světa by se tu mohla odehrát i skupina Světového poháru. Ještě předtím, tedy letos na podzim by se tu měly odehrát zápasy NHL, na což se velmi těším a přemýšlím, že se jich i jako divák zúčastním. Jinak jsem ale přesvědčený, že si čeští hokejoví fanoušci najdou cestu na obě akce, proč ne.

Je vidět, jak Češi tento sport milují a jsou schopni vyprodat arény na jakoukoliv akci. Buďme rádi za to, že se u nás vůbec o takové akci, jakou je Světový pohár v ledním hokeji, uvažuje. Vůbec si nemyslím, že by se to nějak mělo bít s Mistrovstvím světa. Je to výjimečná věc, kterou bychom si měli užít, protože dojde ke konfrontaci opravdu těch nejlepších hráčů planety. Buďme proto rádi, že se uvažuje o tom, aby se tato akce konala u nás. Jsem přesvědčený o tom, že se arena vyprodá na všechny zápasy, protože na Mistrovství světa takovou koncentraci špičkových hráčů zkrátka neuvidíte. Český svaz by měl proto udělat všechny kroky, aby se u nás Světový pohár konal.

 

Triumf Colorada a skvělý Palát

V nedávné době také skončily boje o Stanleyův pohár, do nichž opět výrazně promlouvali čeští hráči. Asi největší roli měl ve svém týmu útočník Tampy Bay Ondřej Palát. Play-off mu neskutečně vyšlo, ale mě osobně to v zásadě ani nepřekvapilo. Vždycky je v Play-off schopen zvednout úroveň své hry natolik, že je klíčovým hráčem. Umí svým parťákům v lajně vytvořit komfortní pozici, ze které pak těží celý tým. Ondra je velmi adaptabilní. Ke komukoliv přijde, tam to začne fungovat a celá lajna je velmi produktivní. Nepochybně ho teď čekají lákavé nabídky možná i z jiných klubů, ale já jsem přesvědčený o tom, že Tampa udělá všechno, aby takového hráče udržela ve svých strukturách. Přece jenom ne vždy jde pouze o peníze. Ondra zde má s rodinou kvalitní zázemí, organizaci a strukturu týmu zná a je zde optimálně zabydlený. Má aktuálně velmi dobrou pozici a věřím, že se to odrazí i na délce a výši jeho kontraktu. NHL v tomto směru umí být vděčná.

 

 

Stanley Cup se však opět vrátí i do České republiky. Zásluhou Pavla Francouze, který tedy opravdu prožil v barvách Colorada Avalanche, „Happy End“ se vším všudy. Vrátil se zpět do branky po těžkém zranění, a když musel nastoupit, rozhodně nezklamal. Je velmi vyrovnaný, nedělá chyby a prezentuje se pořád stejným způsobem. Nedostal se sice do pozice jedničky, ale v mých očích je lepším gólmanem než Darcy Kuemper. Je ale jasné, že druhý zmíněný z klubu odejde, takže se nyní otevírá šance pro Pavla. Pokud zůstane zdravý, měl by si pozici jedničky vybojovat a vypadá to, že Colorado i vzhledem k napjatému rozpočtu vstoupí do další sezony takto.

Závěrečné boje finále Stanley Cupu jsme sledovali na společné dovolené s Patrikem Eliášem, kdy jsme v karavanech s dcerami brouzdali po Česku. Vždy ráno jsme si u kávy pouštěli sestřihy odehraných utkání, kochali se a probírali jednotlivé situace. Musím říct, že Colorado tu sérii rozhodlo skvělým začátkem, kdy v sérii odskočilo do vedení 2:0, následně 3:1. Nepochybně jim to dodalo sílu a odvahu, že mohou Tampu porazit. Když Tampa zabrala, bylo to nesmírně vyrovnané, ale Coloradu skvěle zahráli v rozhodujících utkáních série klíčoví hráči jako Landeskog, Makar nebo MacKinnon. Uválčili to. Je to ocenění pro celou organizaci za dlouhodobou práci, která se přetavila do takto skvělého úspěchu. Poslední titul získali před jednadvaceti lety a to čekání už pro ně muselo být vysilující. O Tampu Bay naopak strach nemám. Potřetí za sebou hráli o titul až do poslední chvíle a vždy to bude tým, který bude válčit o vítězství. Jsou skvěle vyvážení a předvádějí výtečný hokej. Už teď se těším na další sezonu.

 

Tolik tedy pár horkých novinek z právě probíhajícího léta. Věřím, že si ho všichni užíváte a už brzy vám přineseme další zajímavé pohledy na další věci bezprostředně se týkající hokeje, případně mě samotného. Užívejte si prázdnin a buďte šťastní.