Jaké Čechy sledovat v cizině směrem k MS 2024 v České republice? Zde jsou moje tipy!

Václav Varaďa - koho sledovat v zahraničí

Tentokrát to nebude o mně, mém týmu ani extralize. Kromě ní se rozjíždí ligové soutěže i v zahraničí, kde působí spousta šikovných a talentovaných Čechů. Bude extrémně zajímavé sledovat jejich počínání. Celá sezona vyvrcholí mistrovstvím světa v Praze a Ostravě, kde si chce zahrát snad každý český reprezentant. V mém dalším článku jsem vypíchl pár tipů a doporučení. Záměrně nevybírám naše největší hvězdy, ale spíš zajímavé hokejisty, jejichž vývoj a výkonnost se podle mě v nejbližších týdnech a měsících vyplatí pozorovat.

 

Švédská liga

Zmínil bych trojici David Tomášek, Lukáš Jašek a Jakub Galvas. V mých očích to jsou mladí hoši, kteří prokazují talent a šikovnost. Jedná se o ročník narození1996, dalšího 1997 a jednoho 1999. Cítím, že by v nich něco mohlo být. Mohli by mít velkou šanci dostat se na hranu sestavy s výhledem MS, pokud to však podpoří dobrou sezonou v klubu.

 

Finská liga

Působí tam více Čechů, ale vypíchl bych dva obránce – Dominika Mašína a Filipa Krále, který se vrátil ze zámoří. Hraje za Lahti a věřím, že za to může pořádně vzít. Filipa jsem jako člena ročníku 1999 vedl u reprezentací do 18 a 20 let. Když naskočil do extraligy proti mému týmu několik sezon zpět, směrem dopředu dominoval a byl hodně vidět. Zajímá mě jeho posun a jak mu sedne rychlá, evropská soutěž. Také u Mašína platí, že je stále ve velmi dobrém věku. Oba jsou kluci s potenciálem, kteří by si minimálně pro letošní Euro Hockey Tour mohli říct o místo mezi ostřílenějšími hráči.

 

Švýcarská liga

V mých očích je hodně zajímavý Michael Špaček, který už v posledních sezonách dostává šance v nároďáku. Některé turnaje mu vyšly víc, některé méně. Jeho výkony byly poměrně nevyrovnané, ale ve svém klubu hraje velmi dobře a boduje daleko víc než v reprezentaci. Sám jsem zvědavý, jakou sezonu bude mít i Matěj Stránský. S Michalem jsou o krok dále než mladší kluci, které jsem dosud v předešlých odstavcích zmiňoval.

Ve Švýcarsku máme kam sáhnout, nemusím zmiňovat duo Roman Červenka a Jan Kovář. Nevím, jestli by zbylo na mistrovství světa místo pro oba. Oba spadají věkem už mezi vůdce a veterány, ale nevyjadřovali se, že by neměli zájem reprezentovat. Záleží na jejich výkonnosti a také na rozhodnutí trenérů. Ze Švýcarska zmíním ještě Martina Frka, na něhož se letos velmi těším. Je v kvalitní organizaci, Bern je dobrý tým a bude zajímavé sledovat, jak se po letech v Americe adaptuje na evropský hokej.

 

AHL

Všímal bych si organizace Columbusu, která je ve veliké rekonstrukci celého týmu a svým způsobem si hledá zatím cestu zpátky mezi play off týmy. Pod Columbus spadá dvojice mladých obránců David Jiříček a Stanislav Svozil, kteří ještě podle mě nahoře, v prvním týmu, nedostanou moc zápasů. Vnímám, že v posledních letech byli v našem mládežnickém hokeji hodně vidět a překvapilo by mě, kdyby se o nich směrem k mistrovství světa neuvažovalo. Do útoku bych zase upozornil na tandem Lukáš Rousek a Jiří Kulich. Nevím, zda Buffalo může letos sahat po play off, ale oba měli velice dobrou předchozí sezonu na farmě. Hrají spolu, což jako trenér hodně sleduji.

 

NHL

Z NHL by mě hodně zajímala situace například kolem Filipa Zadiny. Je to kluk, který změnil působiště. Čeká na nějakou zlomovou sezonu, jako se jí dočkal Pavel Zacha, kterého předchozí reprezentační turnaje míjely. Několikrát se vyslovil, že se jich nezúčastní a jsem zvědavý, jaký to bude mít vývoj dál. Nevidím mu do hlavy, ale mistrovství světa v Česku je určitě pocta. Určitě bych do zajímavé skupiny útočníků z NHL zařadil Jakuba Vránu. Prošel si těžším obdobím, vrací se zpátky, ale stále je to kluk, který chce reprezentovat a který dokáže dát gól. Uvidíme, jakou roli zaujme v nové sezoně v organizaci St. Louis Blues.

Nesmím samozřejmě zapomenout na brankáře. Z NHL bych se zaměřil na dvojici Dan Vladař a Lukáš Dostál. Řadím je k mladším gólmanům, kteří by určitě mohli zapadnout a vytvořit dobrý mix. Nejen jejich nominace však vzejde z kombinace toho, kdo bude volný, kdo dostane důvěru a komu dají trenéři šanci.

 

Jsem zvědavý, jak to dopadne a všem našim klukům, trenérskému týmu i celé reprezentaci držím palce!

Zdroj fotografie: HC Dynamo Pardubice