Posilovny zejí prázdnotou a spousta lidí se pomalu ale jistě od jara zaobluje a nabírá “svalovou hmotu “ 🙂 . Proto je na čase dostat se znovu do formy a zapracovat na své kondici. K čemu je vlastně dobré být v kondici a jak trénují profesionální sportovci? Trénujeme kondici, abychom dobře hráli hokej, nebo hrajeme hokej, abychom budovali kondici? O tom všem a více v dnešním příspěvku.
Proč mít dobrou kondici? Odpověď je prostá. Aerobní kondice značí, nakolik efektivně dokáže váš kardiovaskulární systém rozvádět po těle kyslík. A čím lepší kondici máte, tím silnější a efektivnější je vaše srdce. Úroveň vaší aktuální kondice si můžete i změřit. Jednou z možných variant je využít služeb specializované laboratoře, kde vás kompletně „napojí na přístroje“, na obličej vám nasadí epesní masku s chobotem a na konci testování získáte přehled o tom, jak vaše tělo nakládá s kyslíkem, nakolik jste efektivní v jednotlivých aerobních či anaerobních zónach, jak dobře regenerujete a co se děje s průtokem vaší krve při zátěži i po ní.
Podobné testování je vhodné především pro ty, kteří to se sportem myslí vážně a chtějí vědět, jak jim věda může pomoci zlepšit se a posunout své limity . Při plánování kondičního tréninku je nejdůležitější odrazit se od povahy sportu, kterému se věnujete nejvíc. Lední hokej je sport, při kterém funguje celé vaše tělo 30 – 50 vteřin v absolutně maximální zátěži, a následně sedíte dvě a půl minuty na lavičce. Potom opět nástup na led, půl minuta až minuta pekla, a poté opět odpočinek. A takto pořád dokola až do konce zápasu.
Ze schématu lze vyvodit, že pro hokejisty je klíčové správné dýchání (ventilace) a dostatečný srdeční výdej. Do svalů se při hře na ledě musí i přes obrovské napětí dostávat dostatek kyslíku, aby si tělo stihlo na střídačce odpočinout. V opačném případě by s postupujícím zápasem rapidně upadala výkonnost. Trénink profesionálních hokejistů je tedy hlavně založený na trénování delší opakované maximální zátěže, vhodný je například intervalový trénink, který zlepšuje dýchání a zvyšuje práci srdce.
Letní soustředění Ocelářů
Možná se teď ptáte, jestli neexistuje i jednodušší způsob, jak zjistit, zdali jste v kondici. Určitě ano. Výsledek nebude tak přesný jako z laboratoře, ale představu si uděláte:
Klidová tepová frekvence
Tzv. klidovka je závislá jednak na vašem věku, ale především kondici. Zatímco vrcholový sportovec bude mít tepovou frekvenci klidně i 40 tepů za minutu, netrénovanému (ale zdravému) jedinci bije srdce cca 70-90x za minutu. Čím víc vám srdce bije, tím víc se vám opotřebovává, proto by ve vašem zájmu mělo být tepovou frekvenci snižovat. Jen pro zajímavost, víte že ještě před narozením nám srdce bije jako splašené – někdy i 180 tepů za minutu. Tepovku si měříme vždy ve stejnou denní dobu, ideálně ráno po probuzení. Přiložte si dva prsty na zápěstí druhé ruky a spočítejte si, kolik úderů ucítíte za minutu. Při pravidelném tréninku začnete časem pozorovat, že se vám tepová frekvence snižuje a vaše srdce sílí.
12 minutovka nebo třeba 3km běh
Taky jste to na základní,nebo střední běhali? Teď už možná víte proč. Tělocvikář si chtěl udělat představu o vaší kondici. Test je jednoduchý. Na budíku si nastavte 12 minut a běžte, ideálně po rovném terénu bez převýšení. 30letý muž ve vynikající kondici uběhne alespoň 2 a půl kilometru, žena o 200 metrů méně. Pokud nedáte ani 1100 metrů, běháte hůře než padesátnice bez kondice a je zapotřebí na sobě trochu máknout.
Za mých mladých let jsme kondici trénovali během letní přípravy od pondělí do pátku, vždy dvoufázově. Nejednalo se o nijak sofistikovaný trénink, prostě jsme hodně běhali, a tím budovali především vytrvalost. Tréninky byly především o hlavě, kousnout se a dávat jednu nohu před druhou. Poměrně nudná rutina, která málokoho bavila. Vždycky jsem se těšil na středu, kdy jsme měli trénink volnější, hráli jsme tenisový turnaj dvojic, nebo fotbal, který mám moc rád. Potom jsme se složili a dali si společný oběd, vzpomínám na to moc rád.
Dnes trénujeme s Oceláři kondici napříč celým rokem. Kluci mají pestrý trénink, který je v rámci možností baví, většina z nich sportuje i ve volném čase. I díky našemu kondičnímu trenérovi mají naše tréninky hlavu a patu a já věřím, že nás skvělá forma podrží i v letošní sezóně 🙂 , kde se již upínáme k této sobotě a domácímu utkání proti HC Kometa Brno.