Míříme zase na led!

Po náročné, 5 týdenní suché přípravě, se naše mužstvo pomalu ale jistě přesouvá na led. Zahájili jsme první týden přípravného období, hodinovými tréninky na ledě, během nichž si hráči poprvé po letní přestávce zvykají na své hokejové vybavení, hokejky, puk a vše co k našemu milovanému sportu na ledě patří.

Tréninkový den začíná společným srazem v brzkých hodinách, následuje suchá, zhruba 40 minutová část tréninku v posilovně a zaměřuje se primárně na aktivace těla a budování síly. Na ledě se pak začíná asi 15-20 minutovým blokem činností a dovedností zahrnující mimo jiné práci s kotoučem nebo techniku bruslení. Hráči tak dostávají optimální příležitost, jak třeba poprvé si prošlápnout své nové brusle nebo “zahřát“ nové hokejky ve spojení s koordinací svého těla a pohybu na ledě, potřebujeme je dostat do provozní teploty. Ve zbylé části tréninku pak následují cvičení převážně na střelbu, přesnou přihrávku, důraz v zakončení nebo také určitý typ rychlostních nebo kondičních, bruslících cvičení.

Zkrátka a dobře dělají naši borci vše proto, aby byli připraveni na start přípravy naplánovaný na první srpnový týden, tj. v pondělí 2.8. Starší a zkušenější hráči mají tyto tréninky v rámci úvodního týdne na ledě pouze dobrovolné, přesto jich spousta tyto tréninky absolvují, je z nich cítit chuť se jich účastnit a být tak nachystán co nejlépe na první den společných tréninků.

 

Společná příprava začíná už v pondělí

Celý kádr očekávám na značkách 2. srpna a měl by zahrnovat tři brankáře, devět obránců a sedmnáct útočníků. Začínáme „zhurta“, testováním připravenosti našich hráčů, testem zvaným Wingate. Není sám o sobě dlouhý, trvá cca 30 sekund, každý hráč ho absolvuje před tréninkem na kole, kde se snaží vyvinout maximální možnou rychlost ve spojení s přidáváním zátěže vždy po 5 sekundách. Následně půjdeme společně na led, na cca 45minutový trénink. V úterý nás čeká jednofázová příprava, dvakrát pak potrénujeme ve středu a ve čtvrtek, přičemž v pátek už na led nepůjdeme z důvodu konání turnaje ocelářských nadějí – O pohár prezidenta Ocelářů v kategorii staršího dorostu.

Dnešní páteční trénink

Během dvoufázových tréninků počítáme v rámci první dopolední části třeba s dělenými tréninky pro obránce a útočníky, posilovnou, odpolední blok pak bude na ledě společný, vždy zakončený kondičním bruslením, což v oblibě hráčů moc není. Očekáváme, že první týden přípravy na ledě bude spíše takový „seznamovací“. V něm se pak budeme postupně dostávat do provozní teploty a zvykat si na vyšší tempo a obrátky, abychom byli připraveni v rámci možností na přípravná utkání. Aktuálně panují velká vedra, v hale je vlhko, led patrně nebude moc kvalitní a hráči dost možná budou mít dost práce sami se sebou (a my s nimi), abychom začátek tréninkového procesu společně zvládli. Každopádně věřím, že na první přípravné duely nové sezony budeme dobře připraveni.

 

S Vítkovicemi se potkáme doma!

Zde stále počítáme mimo Champions Hockey League se čtyřmi zápasy, byť došlo k drobným úpravám původního plánu. V úterý 17. srpna se nakonec představíme ve Frýdku- Místku a o dva dny později pak budeme hrát doma s Vítkovicemi, oproti původně plánovanému výjezdu na led soupeře. Jsem moc rád za to a věřím, že nás budou moci na stadionu sledovat konečně v hojnějším počtu i naši fanoušci, což pochopitelně ocení i samotní hráči. Dá se proto očekávat dobré nasazení a pro přítomné pohledný hokej. Ze čtyř zápasů (Havířov, Kometa, Frýdek-Místek a Vítkovice) ale odehrajeme před domácími tribunami jen ten poslední.

Zatímco přípravné duely zamýšlíme hrát převážně na tři útočné formace a určitě plánujeme i častější nasazení mladších kluků nebo hráčů z Frýdku-Místku, v Lize mistrů bychom pak rádi nasazovali čtyři formace. I zde však zamýšlíme dílčí nasazení hráčů širšího kádru s tím, že první střih do sestavy, která se nám bude krystalizovat pro nadcházející extraligovou sezonu plánujeme udělat ke konci srpna.

 

Suchou přípravu hodnotím jedině pozitivně

Tím, že se přesouváme na led, nazouváme brusle, nasazujeme si rukavice a bereme do nich hokejky, můžeme pomalu ukončit tzv. “suchou“ přípravu. Tu obecně letos hodnotím velmi pozitivně, zejména i z toho důvodu, že v jejím průběhu nedošlo k žádnému zranění. Tady bych určitě zdůraznil, že to není samozřejmost, protože k tomu občas dochází a jakmile máte v této části sezony přijít o některého hráče z dlouhodobého hlediska, je to velmi nepříjemná komplikace a zásah do plánované sestavy. Na druhou stranu jak se říká, můžete být připraveni z letní přípravy sebelíp, ale v konečném účtování pak rozhodují především výsledky a výkony podávané na ledě. Do startu extraligy však pořád zbývá ještě zhruba měsíc a půl, což je dostatek času. Kromě samotné herní přípravy, proto určitě nevynecháme do startu soutěže ani silové nebo kondiční tréninky jak na ledě, nebo suchu. Kádr už je v tuto chvíli pohromadě, neobjevil se tady zatím jen Andrej Nestrašil, se kterým však počítám na začátek přípravy 2. srpna. Nicméně i on se v Třinci už ukázal, byl si zařizovat bydlení, hovořil jsem s ním, trénuje a chodí i individuálně na led. Moc se na něj těším a věřím, že pro naši organizaci bude velkým přínosem. Noví hráči během soustředění zapadli skvěle, za což jsem moc rád, protože dobrá parta, týmový projev a vědomí, že všichni táhnou za jeden provaz, nás může v příštím extraligovém ročníku opět posunout k vytouženým metám.

Dnešní páteční trénink

Každopádně stále ještě hledáme hráče, kteří by mohli zvýšit konkurenci jak v obraně, tak i v útoku. Rozhodně k sobě nemáme zavřené dveře, nicméně hledáme především ty hokejisty, kteří budou mít v našem týmu adekvátní roli a dokonale vyplnili svou hrou, mozaiku naší sestavy. Nechceme proto udělat unáhlené rozhodnutí, kterého bychom posléze třeba mohli i litovat. V NHL se navíc otevřel trh s volnými hráči a my pochopitelně budeme také sledovat jednotlivé přesuny a uvidíme, kdo se případně vydá do Evropy. Zmiňoval jsem NHL, kde o uplynulém víkendu proběhl draft. Pro české barvy nedopadl úplně nejlépe, neboť nejlepší naši hráči se objevili ve výběru až ve třetím kole, což se však tak nějak dalo očekávat. Opět se ale ukázalo, že česká brankářská škola je na velmi dobré úrovni a mezi osmičkou vybraných se objevili i dva gólmani. Všem klukům pochopitelně držím palce a přeji si, aby si jich v nejlepší soutěži světa v budoucnu zahrálo co nejvíce.

Máme tedy před sebou druhou polovinu přípravy na nový extraligový ročník. Já osobně jsem dobíjel pomyslné baterky u moře s rodinou, kde se tradičně cítím velmi dobře. Na druhou stranu už jsem se také těšil, až ten náš hokejový kolotoč zase naplno propukne a budeme vám zase podobně jako v minulých sezonách rozdávat spoustu radosti.

 

Mějte se fajn, užívejte léta ať máte na fandění během sezony spoustu sil a třeba brzy na některém přípravném zápase zase na viděnou.