Můj pohled na letní dění v českém hokeji

Václav Varaďa léto

Připravujeme se novou sezonu, sám se jí nemůžu dočkat. Pořád je to ale takové okurkové období, při němž se toho v hokeji moc neděje. Zkusil jsem vybrat alespoň pár zajímavostí, které bych rád okomentoval. A začnu rovnou tím nejpozitivnějším a nejaktuálnějším.

České stříbro na Hlinka Gretzky Cupu

Je skvělé, že naše osmnáctka skončila po boji stříbrná, těsně pod „zlatou“ Kanadou. Turnaj má stále velký ohlas, navíc na jižní Moravě a v Břeclavi jej umí parádně uspořádat. Trochu na mě dýchly vzpomínky, jak se nám kdysi s ročníkem 1999 podařilo celý turnaj vyhrát.

Letos mě trochu zarazila nevyrovnanost výsledků. Na úvod turnaje se zrodily vysoké výhry Švédů nebo Finů, kteří ale hned následující den poměrně jasně prohráli. V tom byl turnaj letos poněkud zvláštní. Navíc je zřejmé, že mnozí čeští soupeři budou moci v dubnu na mistrovství světa do 18 let povolat jiné, tentokrát absentující hráče. Tohle byla dílčí bitva, ve které kluci sice sahali v turnaji po zlatu, ale přeci jenom MS U18 konající se na konci sezony bude více vypovídající k nastavením zrcadla stavu našeho mládežnického hokeje. Jsem přesvědčen, že až na jednotlivé výjimky kluby dál nedokáží z našich mládežnických soutěží pravidelně vychovávat hráče, kteří se výrazně prosadí v draftech a dalších světových akcích.

Nový trenér reprezentace

Vnímal jsem také, že reprezentační trenér, Fin Kari Jalonen, dostal možnost obhajoby výsledků a reprezentace z květnového mistrovství světa. Výkonný výbor ČSLH si vzal 14 dnů na rozmyšlenou a seznámení s informacemi ohledně výsledků, projevu hry týmu a celkového nastavení naší reprezentační hokejové špičky. Beru to jako normální věc. Člověk si potřebuje něco promyslet a zvážit veškerá pro nebo proti. Jako nešťastné už ale vnímám, že se po dané lhůtě rozhodnutí zase odložilo. Do toho se řešily tahanice, kdo a co řekl nebo jak se to vlastně přeložilo z angličtiny do češtiny, apod. Tohle by se dít určitě nemělo. Snažil bych se to řešit jinou formou.

Výkonný výbor se ale nějak rozhodl. Dosadil nového trenéra Radima Rulíka, o kterém je přesvědčený, že je momentálně ten pravý pro národní tým. Blíží se mistrovství světa v Česku, které bude velikánská akce pro celou republiku.

Setkání extraligových trenérů a rozhodčích

Na konci července se v Táboře uskutečnilo setkání hlavních trenérů extraligových týmů, na opačnou stranu místnosti se posadili zase všichni hlavní rozhodčí. Navzájem jsme se poznali i jako normální lidé, což při zápasech jde stěží.

Při několikahodinovém semináři jsme se dozvěděli o úpravách pravidel, rozebírali jsme například i komunikaci mezi střídačkou a rozhodčími. Kdo z trenérů chtěl, mohl se vyjádřit, diskuze byla velmi plodná. Názor měli i rozhodčí. Věřím, že to bylo pozitivní a bude to prospěšné i pro soutěž a samotné zápasy. Všichni chceme, aby bylo posuzování faulů konzistentní a pískalo se stejně na jakémkoliv stadionu, v jakoukoli dobu a v jakékoli situaci. Sám jsem zvědavý, jak se sezona rozjede a jaký metr a dodržování posuzování zákroků arbitři nastaví.

Varaďa, Gross, Pešán

Na návrat do extraligy se moc těším. Pozoruji, že zajímavá trenérská jména povedou další ambiciózní extraligové týmy. Určitě jim vtisknout tvář. Nemůžu se dočkat zápasů s rivalem v blízkosti Pardubic, těším se na souboje proti Třinci nebo Kometě. Sleduji, jak téměř každé mužstvo posiluje a chce uspět. Litvínov angažoval bratry Kašovi, Sparta si vybrala několik cizinců. Změny jsou v Kometě nebo Vítkovicích. Start soutěže bude hodně vyrovnaný. Sám jsem zvědavý, až to vypukne a jak se vše vyvrbí po první čtvrtině základní části.