Mým přáním je někdy trénovat Davida Pastrňáka

Po delším čase je tady znovu nový článek věnovaný vám fanouškům a vašim dotazům. Jsem rád, že tímto způsobem můžeme být v kontaktu a já se dozvím, co vás zajímá nebo jakým směrem dále směřovat můj blog. Všem děkuju za vaše otázky, tady jsem se snažil odpovídat:

 

1. Dobrý den Václave, s kým se Vám hrálo nejlíp, proti komu nejhůř…V jaké šatně byla největší sranda? Každopádně přeji úspěchy jak pracovní, tak hlavně v osobním životě

Dobrý den! Za celou svou aktivní kariéru hráče po mém boku stáli skvělí hráči, kteří mně neustále hokejově i lidsky posouvali dále. Od zkušenějších jsem se učil, jak se připravovat, co dělat a jak to dělat. Od těch mladších zase čerpal energii a dravost, která byla důležitá v nastavení celého útoku. Jestli bych ale měl někoho jmenovat, tak určitě s Radkem Bonkem nebo Richardem Šmehlíkem mně navíc pojilo přátelství, které bylo nad rámec obyčejného vztahu a kamarádství mezi hráči jednoho týmu. Co se týče šatny, měl jsem v kariéře štěstí, protože jsem snad nezažil šatnu, kde by byla nouze o srandu, pohodu a správné nastavení.

Děkuji za přání, vážím si vaší podpory 😊

S Radkem Bonkem po vyhraném titulu / foto: Jan Belej

 

2. Zdravím. Chtěla bych se zeptat: myslíte, že je tady ta šance opět obhájit titul?

Dobrý den. Samozřejmě bych si moc přál, abychom dostoupali opět na vrchol! Třetí vítězství v ELH by bylo skvělé. Vím ale, že bez pokory je cesta za titulem ještě delší, náročnější a během ní přicházejí i okamžiky, ve kterých to třeba mým hráčům až tak nemusí jít. Přichází i drobné poklesy formy. I výsledkové. Věřím ovšem, že se vždy se svým týmem budu snažit udělat maximum pro úspěch a vítězství. Pokud to ale opět pro nás skončí posledním možným vyhraným utkáním v play-off, nebudu se vůbec zlobit 😊.

 

3. Dobrý večer, mě by zajímalo,  jak vy se díváte na protekci v českém hokeji.. Že i kopyto prostě hraje na úkor někoho šikovného ale méně majetného.. Zda už je to přežitek nebo to funguje takhle pořád.. Díky za odpověď. Ať se daří!

Dobrý den. Situace v českém hokeji mně samozřejmě zajímá. Vývoj a práce s mladými hráči, jejich rodiči a celkové nastavení hokejové společnosti. Přál bych si, aby žádná protekce v našem sportu nebyla a nepřicházeli jsme tím o šikovné hráče. Ať už kvůli možné protekci nebo kvůli tomu, že se s nimi špatně pracuje. Za sebe ale budu i nadále trvat na férovosti, ať už v mojí práci nebo práci mých kolegů.

 

4. Dobrý den pane Varaďo. Sledujete podcast Bomby k tyči a je případně možnost, že vás u Kuby a Richarda někdy uslyšíme? Díky a přeji hodně štěstí do Vaší další práce.

Dobrý den, podcast Bomby k tyči, je mi známý pouze jménem. O co se přesně jedná a kam se podcast ubírá nevím. Pokud by přišla nabídka se stát součástí, budu mile rád 😊

 

5. Dobrý den. Kdybyste si mohl do svého týmu vybrat jakéhokoliv hráče na světě, kdo by to byl a proč?

Hezký den. Mým přáním je někdy trénovat Davida Pastrňáka. Baví mně jej na dálku sledovat, je to týmový hráč světového kalibru. Hokejista s obrovským potenciálem, touhou, zápalem pro hru a chutí vítězit.

 

6. Dobrý den nějak postrádám v sestavě nějakou mladou krev to v juniorce ani v dorostu nejsou žádní hráči pro pár startu za áčko děkuji za odpověď

Dobrý den. Já také vnímám situaci, kterou ve vašem dotaze popisujete. V současné době česká hokejová mládežnická cesta pokulhává. Přál bych si, aby v naší juniorce byli hráči, kteří jsou připraveni jak po fyzické stránce, tak po mentální a mohli obléci dres seniorského extraligového A-týmu. Pokud hráč na to výkonnost bude mít, šanci u mne určitě dostane. V některých hráčích je potenciál se jimi stát, ale je jich prozatím velmi málo. Jak u nás v Třinci, tak v celé republice.

 

7. Dobrý den, plánujete letos opět střídat brankáře, anebo bude jasná jednička chytat většinu zápasu?

Dobrý den, jsem velmi rád, že v našem týmu máme dva kvalitní a prověřené brankáře. A věřím, že ať bude chytat Marek Mazanec nebo Ondřej Kacetl, pro vítězství našeho týmu udělají oba maximum.

 

8. Dobré ráno, pane Varaďo, měl bych 4 dotazy:

1. Kde vidíte největší nedostatky v individuálních schopnostech u hráčů v kategorii U16 až U20 u nás oproti Skandinávii a Americe?

Dobrý den. Největší nedostatky vidím v těchto ukazatelích: kvalita a přesnost v zakončení, přesnost přihrávky, síla v držení kotouče, práce s holí, odolnost v osobních soubojích, přímé bruslení a bruslařský skluz. Chybí také sebevědomí a poctivá tréninková morálka.

2. Je mi líto konce i způsobu konce Jiřího Polanského u Ocelářů. Byl jste Vy tím, kdo ho nechtěl v kádru?

Dobrý den. Každý hráč jednou skončí svou aktivní kariéru. Já jsem byl ten, který při mém nástupu do pozice hlavního trenéra HCOT o příchodu Jirky Polanského do týmu hodně stál. Věřil jsem, že Jirka může týmu ještě pomoci a on mu pomohl v následné cestě za dalším titulem. V sezonách poté, se jeho herní projev, role, výkonnost a produktivita začala vytrácet a naši mladší hráči, čekající na svou šanci, potřebovali příležitost, kterou si i zasloužili. Končila mu smlouva, ale dostal nabídku k pokračování a pomoci ve výchově mladých hráčů v partnerském Frýdku-Místku, kterou však odmítnul.

3. Kolik hokejistů/agentů je osloveno za sezonu HC Oceláři Třinec s nabídkou smlouvy (alespoň kvalifikovaný odhad)?

Dobrý den, těžko říci. Komunikuje totiž se všemi agenty a volnými hráči. Volný trh je velmi pohyblivý, ne se všemi se naopak domluvíte.

4. Sledujete nějaký tým v zahraničí coby inspiraci ohledně taktiky (přesilovky, oslabení apod.)? Děkuji

Hezký den. Nespecializuji se na určitý tým, sleduji obecně celou NHL. Její utkání a vývoj, taktiku různých týmů a jejich speciální tým. Taktéž úroveň dovedností všech hráčů, na kterých se následně snažíme pracovat v našem klubu s našimi hráči.

 

9. Dobrý večer pane Varaďo. Jen malá technická. Na, které straně střídačky je Vám lépe? Co by hráč nebo trenér? Jinak pevné nervy a správný tým…

Dobrý den, je to úplně něco jiného sedět na střídačce a nebo stát vzadu za hráči. Obě strany jsou pro mně speciální. Hokej miluji a vážím si příležitosti pokračovat nadále jako trenér, navíc v týmu, se kterým mě pojí silná pouta. Malinko více nervů a emocí do hry dávám v roli trenéra, ale na ledě to mají pevně v rukou hráči. V roli hráče jsem se ale snažil vždy soustředit jen na svůj výkon a pomoci svému týmu jakkoliv zvítězit.

 

10. Dobrý podvečer Venco, jak vzpomínáte na Vaše působení u Sabres? Sledujete nadále jejich výkony? Jestli ano, proč se jim podle Vás v posledních letech vůbec nedaří? Děkuji za odpověď a mějte se fajn

Dobrý den. Sabres i nadále bedlivě sleduji, byly to pro mně skvělá hokejové léta a i nadále tam mám silné vazby se svými bývalými spoluhráči. I teď jsem s některými v úzkém kontaktu. Jejich aktuální výkony jsou ovšem pro mne zklamáním. Organizace je v posledních sezonách v temném období nezdarů, jak na poli hokejovém, tak i na managerském. Podle mého názoru, po změně majitele organizace došlo k hodně podivným přesunům a akvizicím v klubu, které se nevydařily a ty se následně podepisují na sezonách, které teď ještě přicházejí. Přeji jim však jen to nejlepší, ať brzy najdou cestu zpět minimálně k vrcholu.

Moje srdce bude vždy s číslem 25 u Sabres

 

11. Zdravím, zajímal by mě váš názor na to proč ani po dlouhých letech sportovních neúspěchů českého hokeje není žádný protikandidát do vedení svazu proti panu Královi. A druhá otázka jestli v aktuálním českém prostředí bude vůle udělat nutné změny ve výchově hráčů, protože diskusí je za poslední roky opravdu hodně, ale jak dojde na lámání chleba mám dojem, že každý klub řeší hlavně to aby o nic nepřišel. Nám tak dělají radost hlavně Oceláři, velké díky za to!

Dobrý den, na první otázku je těžké odpovědět. Myslím si však, že v hokejovém prostředí jsou někteří lidé, kteří by si byli schopni ve vedení svazu poradit. Možná jim však malinko chybí více té odvahy nebo víry, že něco mohou změnit nebo narovnat.
U druhé otázky věřím, že změny ve výchově hráčů se budou muset udělat na úrovní týmů. Hráči s rodiči budou mezi sebou muset více komunikovat a posouvat jejich přístup a hranice v tréninku a morálce tak, aby jejich výkonnost a úroveň hokejových dovedností rostla. Děkuji za přání, vážím si podpory našeho týmu ať se vám daří!

 

12. Dobrý den pane trenére mě by zajímalo jak pro tým je důležité že mají fanoušky na stadionu? děkuji a přeji co nejúspěšnější sezónu

Dobrý den. Je skvělé, že hráči mohou opět hrát před zaplněnými tribunami. Je to pro ně zcela jistě daleko více motivující, nabíjí je to energií. Hokej hrajeme hlavně kvůli vám fanouškům, a proto budeme všichni v organizaci moc rádi, když vás na zápasy bude chodit co nejvíce. Děkuji za dotaz a přání do sezóny 😊

 

13. Dobrý den trenére, nemáte někdy chuť vytrhnout na led a klukům pomoci když se jim nedaří ? Děkuji

Dobrý den, občas se přichytím při úvaze znovu navléci hokejovou výstroj, protože mne hra tak vtáhne. Poté mi však dojde, že mé místo je již na střídačce za hráči, kde jim mohu pomoci stát se ještě lepšími hokejisty a lidmi.

 

14. Proti kterému se vám nejhůře hraje?

Nejhorší utkání jsou ta, ve kterých soupeř hraje ve většině času tzv. sumo hokej plný nečistých a nebo hraničních zákroků, které následně ubírají hře tempo a hokejovou krásu.

 

15. Co jste si to říkali se sparťanem Chlapíkem?

S hráčem Sparty Praha jsem si vyříkal, daný pohled na situaci, která nastala před naší střídačkou. Zápas na Spartě byl velice vyhecovaný a o emoce nebylo nouze.

 

16. Dobrý pane Varaďa, chtěl bych se vás zeptat, jaký je váš nejlepší hokejový zážitek, či na co nejraději ze své kariéry vzpomínáte?

Dobrý den, nejraději vzpomínám na cestu do finále Stanley-Cupu v roce 1999 s Buffalem Sabres. Dále pak na obě medailově zlaté MS, jak v roce 2000 v Petrohradu, tak v roce 2005 ve Vídni a samozřejmě na náš první titul pro Třinec.

 

Poslední radostné vzpomínky mám samozřejmě na titul z poslední sezóny

 

17. Ahoj Venco, chci se tě zeptat jestli a jak se udržuješ ve formě? Mohli by jsme si zahrát soft tenis za barákem jako za mlada 😉. Jinak držím palce ať urvete další titul 👍🏆Havry…

Ahoj Mojmíre, jak se máš? Ve formě se udržuji během tréninků našeho týmu, následně rád jezdím na „pevném“ kole formou náročného hodinového výjezdu, cca 3-4x týdně.
Na soft tenis si občas vzpomenu, byly to parádní zápasy a vyžití, o kterém se dnešní mládeži ani nezdá. Děkuji za přání, vážím si tvé podpory! Měj se krásně a budu čekat, že tvá výzva na odvetu někdy přijde.

 

18. zdravím p. Varada, aké to bolo si zahrať proti Gretzkemu a Lemieuxovi? Ďakujem za odpoveď 🔥…

Dobrý den, neskutečně jsem si toho užíval. Byly to jedny z nej zápasových zážitků v NHL. Hrát proti těmto skvělým hráčům světového kalibru pro mně v mých začátcích bylo hodně emotivní a poučné do dalších sezon. Pokaždé jsem si to užil a vždy se těšil na další novou konfrontaci s nimi.

 

19. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, dáváte si pozor na každou větu, kterou říkáte před hráči? Je to kontrolovaný způsob komunikace nebo trenér by se měl spíš snažit být sám sebou? A ještě jeden dotaz. Kolik hodin věnujete v průměru hokeji? Děkuji za odpovědi. Ať se daří 🔥

Dobrý den. Na každý důležitý proslov před hráči se pečlivě připravuji. Přemýšlím jak proslov povedu a jakým směrem, na druhou stranu nezastírám, že jsem také před hráči sám sebou, protože oni vás znají a vnímají opravdu tak, jaký jste. Hokeji věnuji z 24h zhruba třetinu denně. Děkuji za podporu a mějte se!

 

20. Miloš Roman si výkony zaslouží pozici 2. centra. Proč jej stále stavíte do 4. útoku?

Dobrý den. Miloš Roman po loňské prémiové sezoně v dospělých hraje stabilně velmi dobře. Jeho výkonnost má parametry hráče, který směřuje v nejbližších sezonách do kvalitní zahraniční soutěže. V letošní sezoně máme odehráno 8 utkání, z toho Miloš odehrál většinu ne však ve 4 útoku. V průměru času na ledě v utkáních našeho týmu se pohybuje mezi Top 6 útočníky, což je skvělá vizitka naší důvěry. Plus variabilita jeho nasazení a umění hrát centra nebo křídlo, dává naší sestavě hloubku a nám trenérům možnost, osvěžit sestavu nebo pomoci hráčům, kteří ve své lajně potřebují „oživit“.

 

21. Sledujete univerzitní hokej a kdybyste měl v aktivní hráčské kariéře možnost si univerzitní ligu zahrát, šel byste do toho?

Dobrý den, univerzitní hokej moc nesleduji. Eviduji však, že se začíná stále více klubat v našem hokejovém prostředí a stává se i divácky více sledovaným. Nevím však, jestli se někdy vyrovná kvalitou univerzitní soutěži v zámoří NCAA, kde přece jen je konkurence jak v hráčích, tak v kvalitě a zázemí univerzitního prostředí, daleko vyšší. Asi bych do toho nešel, vždy jsem toužil hrát jen NHL a pro to udělat své maximum.

 

Ještě jednou děkuji za váš zájem a budu se těšit třeba zase příště. Mějte se!