Play-off je konečně tu!

Play-off je v plném proudu a já mohu s potěšením oznámit, že první zápasy už má za sebou i naše mužstvo. Hrozně si vážíme toho, že jsme do vyřazovací části soutěže vstoupili podobně jako do té základní – tedy dobrými výkony a byli odměněni dvěma vítězstvími.

Kometa Brno to mému týmu pochopitelně chce co nejvíc znepříjemnit, ale naši kluci odvedli přesně takový výkon, jaký jsme od nich očekávali a při vstupu do série i potřebovali. Série ale končí až bude mít jeden z týmů na svém kontě čtyři výhry a my máme zatím pouze dvě. Jsme přesvědčeni o tom, že se náš soupeř ještě nevzdá a bude nás chtít pořádně potrápit. Musíme si na ně dát pozor, zejména na jejich první útok, který ještě určitě neřekl své poslední slovo a vyvine maximální úsilí proto, aby jejich týmu pomohl.

Dlouho jsme čekali na soupeře do čtvrtfinále a nevěděli, s kým nakonec budeme hrát. V období volna jsem tak postupně chystal náš tým na několik možných variant potencionálních soupeřů. Ale aby bylo jasno, celou dobu jsme jen netrénovali. Hráči také po náročné a „kvapíkové“ základní části potřebovali odpočinek, doléčit šrámy a především psychicky zregenerovat na klíčovou část sezony. Nakonec z té skupiny potenciálních soupeřů vyplavala Kometa Brno, která proti Vítkovicím absolvovala nesmírně náročnou, vyrovnanou sérii a téměř všechny zápasy v ní došly až do prodloužení.

 

Rozhodují a rozhodovat budou hlavně speciální týmy

Poměrně pravidelně říkám, že v play-off rozhodují speciální týmy. Ať to jsou naše formace na přesilovky nebo oslabení. Tato série v tomto ohledu rozhodně není a nebude výjimkou. Jak my, tak Kometa, máme přesilovky výborné. Co mě ale po úvodních dvou zápasech těší především, je skutečnost, že zatím máme navrch při hře v pěti na obou stranách. Ve speciálních týmech je to zase hodně o obětavosti, urputnosti, přesnosti provedení a zvládnutí jednotlivých taktických věcí v daných speciálních herních situací.

Aktuálně máme na marodce dva nemocné hráče, tedy Jakuba Štěpánka a Ondřeje Kovařčíka. Jakub by se měl přidat k týmu během úterního dne, druhý jmenovaný ( Ondřej ) ale už začal o víkendu opět s týmem trénovat a možná ho využijeme už pro zápasy na ledě Komety. Jsem také moc rád za návrat Petra Vrány do mého týmu. S ním jsem se domluvil, že mu dám tolik prostoru, kolik on sám bude chtít a cítit, že potřebuje. Je v něm určitě ještě velká míra zármutku z prožitých událostí, ale postupně jsme pracovali na jeho návratu zpět do týmu. Věřím, že mezi spoluhráči a kamarády by mu mohlo být přece jenom lépe. Vnímáme ho jako jednoho z našich lídrů, je tady od toho, aby rozhodoval zápasy a jednotlivé situace, v obou odehraných utkáních ukazoval, jak velkým hráčem v našem týmu je. Je moc dobře, že za Petrem přicestovali i rodiče jeho manželky, kteří mu nyní pomáhají se synem a se zvládnutím dané situace. Chceme mu všichni každopádně návrat zpět, co nejvíce usnadnit.

 

Sestřih našeho druhého domácího útkání 

 

Loni jsme bohužel kvůli pandemii koronaviru nestačili play-off odehrát. Je to moment, v němž se tradičně sezona láme. Je sice super, že jsme už během základní části zvládli nahrát spoustu bodů, ale až v play-off se rozhoduje o tom, kdo je vítězem sezony. Jedinou kaňkou je, že nás nemohou hnát z tribun naši fanoušci. Pro některé naše kluky je to vlastně první kontakt s vyřazovací částí sezony a těm zejména prázdné tribuny v těchto zápasech k vyburcování svých osobních výkonů příliš nepomohou. Na druhou stranu hráči jsou profesionálové a musí se popasovat i s touto situací. Každopádně diváci v hledišti by nepochybně úroveň a atmosféru jednotlivých zápasů dokázali výrazně zvednout.

 

Fanoušci nám chybí „všem“

Na druhou stranu určitě chybí fanoušci, a to dost citelně, i našemu čtvrtfinálovému soupeři – Kometě Brno. Ukazovalo se to už během roku a zejména na některých stadionech týmů ELH je ta atmosféra díky skvělým divákům tak bouřlivá, že může být ovlivněna celá řada dalších s tím spojených věcí. Kolikrát třeba rozhodčí pod tlakem tribun odpíská faul, který by třeba v klidové situaci neodpískal. Je těžké pro všechny se s tím vypořádat, ale jsou to ty momenty, kvůli kterým lidé hokej sledují a milují ho.

Jsme sice obhájci posledního titulu z roku 2019, ale za tu dobu se už změnilo tolik věcí, že si to nijak nepřipouštíme. Je tu nové play-off, začíná se od nuly a pro nás se toho vyjma nepřítomnosti fanoušků nijak mnoho nemění. Cestujeme stejně jako během sezony a předloňského play-off den před utkáním a máme možnost zůstávat na místě i pro další zápas, příprava je také hodně podobná jako v těch předchozích letech.

Prázdné tribuny v naší domácí WERK Aréně

A jaký je vlastně náš tradiční play-off den? Musíte dbát na to, aby hráči především dobře regenerovali. Například teď po našich dvou víkendových výhrách jsme nařídili jednodenní povinnou regeneraci, kdy vypustíme trénink na ledě a je důležité, aby se zrevidovaly síly, které zase budeme potřebovat na další průběh série. Čekají nás v Brně nepochybně těžké zápasy, ale přece jenom se po vítězných duelech odpočívá o něco lépe, v hlavách i po fyzické stránce. Teď už ale máme v hlavách jen a pouze středeční třetí zápas a koncentrujeme se pouze na něj.

Alespoň po očku samozřejmě sleduji rovněž vývoj i v jiných čtvrtfinálových sériích. Všem prvním čtyřem celkům po základní části se povedlo uhrát oba dva domácí duely, byť žádnou čtvrtfinálovou sérii zatím rozhodně nepovažuji za uzavřenou. Stejně jako je silné doma Brno, dokáží hrát na svém stadionu výborně i další týmy – tedy Olomouc, Pardubice nebo Hradec Králové. V sérii Sparty s Olomoucí zatím padalo málo branek, i tam je to naprosto otevřené. Ještě se to celé může otočit, jakkoliv to na to zatím nevypadá.

Z některé série nám navíc může vyplavat i potenciální soupeř pro semifinále, byť se tím zatím vůbec nezaobíráme a veškerou pozornost obracíme směrem k úspěšnému zakončení těžké bitvy proti Kometě Brno. Až bude jasné, že jsme v semifinále, mohu se k naším potenciálním soupeřům vyjádřit dál, teď na to ještě není ta správná chvíle.

 

Díky vám všem za podporu a věřím, že nás u televizních obrazovek i nadále podporujete a držíte nám palce aspoň na dálku.