S kým se bavím o hokeji

Václav Varaďa a Patrik Eliáš

Svět profesionálního hokeje nepředstavují jen hráči. Patří do něj i trenéři, skauti a další lidé zaměstnaní v ostatních špičkových hokejových soutěžích, v NHL, různí funkcionáři, třeba i bývalí spoluhráči nebo kamarádi. Se spoustou z nich si udržuji kontakt. Debatujeme nad aktuálním vývojem a posunem hokeje, řešíme utkání, vyměňujeme si postřehy, názory o hráčích nebo tréninkových metodách, radíme se nebo se zkrátka a jen bavíme o hře, kterou všichni milujeme. V dalším článku vám prozradím, s kým rád podobné debaty vedu.

 

Spřízněné duše

Můj hokejový svět zkusím rozřadit do kategorií, ze které vyberu vždy jedno jméno. Kdybych měl vyjmenovat všechny, bylo by to na dlouho! Tady musím určitě jmenovat Honzu Ludviga, bývalého hráče NHL, který dnes trénuje v kanadské juniorské soutěži. S Honzou hodně řeším otázku motivace a přístupu hráčů, náročnost tréninku a obětování se cílům, kterých hráči chtějí dosáhnout. Cítím, že jsme v tom na podobné vlně. Záleží nám, kolik hokeji hráč obětuje a oba se snažíme pro ně dělat jen to nejlepší, posouvat je jak lidsky, tak také dovednostně.

 

Přátelé a bývalí spoluhráči

Patrik Eliáš je výborný kamarád a diskutuji s ním o úrovni hráčů v NHL, extralize i o vývoji jednotlivých hráčů napříč hokejovým spektrem. Patrik je nyní částečně spjat s hokejovou Slavií Praha, komunikovali jsme spolu hodně ohledně jeho klubu a hráčů, navštívil jsem i několik utkání Slavie. Patrik také spolupracuje s O2 TV, je v jednom kole, ale jde na něm vidět ohromné nadšení a vášeň pro své současné hokejové cíle. Líbí se mi, jaký má Patrik pohled na hokej, na to, co všechno organizace a tým, hráči potřebují. Jako já, „jede“ vždy na 100 %, v tom se sobě hodně podobáme.

 

Kolegové ze zahraničí

Občas si moc hezky popovídáme po telefonu s Ville Peltonenem. Konzultujeme často kvalitu českých a finských hráčů nebo těch, kteří zrovna opustili naši extraligu a objevují se na hráčském trhu. Ville rád zná můj názor na hráče, kterého by například mohl získat pro svůj finský tým HIFK. Cítím a věřím, že vždy ocení, když mu takový můj osobní report a hodnocení poskytnu, ať už v konečném důsledku je pro hráče příznivé, nebo nikoliv a z možného angažmá nakonec sejde.

 

Čeští trenéři

Potkáváme se při seminářích nebo přímo při utkáních. S trenéry je to jako v běžném životě. S některými si podáme ruce a věřím, že se navzájem respektujeme, s některými dalšími máme vztah i vřelejší. Mezi takové trenéry patří Patrik Augusta. Před mistrovstvím světa do 20 let jsme si vyměňovali zprávy. Přál jsem mu hodně štěstí, i v průběhu turnaje jsem si psali, osud juniorů na MS mi nebyl lhostejný. Jsem moc rád, že to naši kluci dotáhli k bronzu. Patrikovi jsem to moc přál.

 

Skauti a zaměstnanci NHL

Komunikuji hlavně telefonicky s českými skauty, ale i s těmi zahraničními. Často do Prahy jezdí například Fin Esa Pirnes. Jde o bývalého hráče, který pracuje pro New Jersey Devils. Jeho úkolem je sledovat jejich hráče v Evropě. Dává pozor na jejich vývoj. Má přehled. Vždy ví, o kom a čem mluví.

 

Legendy

Sny mají nejen hráči, ale i trenéři. Moc rád bych se pobavil s člověkem, jako je Scotty Bowman. Potkat někoho takového by byl neskutečný zážitek, je to trenérská kapacita. V NHL jsou odskočení nejen hráči, ale i koučové.

Na Spengler Cupu jsem měl tu čest se postavit proti trenérům jako Jim Playfair nebo Bruce Boudreau, který má odkoučováno přes tisíc zápasů v NHL. Proti takovým osobnostem máte vždy velkou motivaci, a i jako trenér si všímáte, jak fungují při zápase nebo i mimo něj.