Soustředění v Tatrách je za námi

Společně s týmem máme za sebou možná nejnáročnější část celé letošní, suché letní přípravy, tedy soustředění v Nízkých Tatrách. Byl to týden, v němž si naši hráči mnohdy sáhli až na dno a museli ukázat velkou vůli a charakter, nicméně věřím, že právě to jim může pomoci v těžkých chvílích následující sezony.

Kluci během tohoto náročného týdne na Slovensku budují především kondici, sílu a vytrvalost. Zároveň po nich jako trenér chci, aby vše zvládli, projevili se a při těžkých trénincích, které to z nich dostanou ven, ukázali taky svůj charakter. Věřím tomu, že se nám tato tvrdá dřina v sezoně vrátí. Určitě přijdou chvíle, kdy se nám nemusí tolik dařit, přijdou výpadky formy, štěstí se od nás odkloní nebo se někdo bude cítit více unavený. Najednou se ale zjistí, že pořád je kde brát. Právě vzhledem k těmto situacím nám toto soustředění vždy skvěle poslouží.

 

Dvoufázové tréninky a tvrdá dřina

Každý den soustředění začal krátkým výběhem kolem Vrbického plesa. Úsek měří přibližně 800 metrů a hráči ho zvládali dvakrát až třikrát. Vstávalo se hodně brzy ráno, následovala krátká rozcvička, po výběhu snídaně a poté první tréninková fáze. Ta se pochopitelně odehrává v návaznosti na počasí. Vzhledem k přípravě ve vysokohorských podmínkách bývá někdy vrtkavé a častým jevem zde bývají i silné dešťové přeháňky, ale tentokrát jsme měli neskutečnou kliku a prakticky po celý průběh soustředění bylo krásně, teplo a slunečno. Po krátkém poobědovém odpočinku pak následovala druhá tréninková jednotka odpoledne.

 

V rámci tréninkových jednotek jsme se zaměřovali především na vytrvalost a budování síly. V prvním dnu soustředění jsme využili počasí a hráčům dali hned na první dopoledne “ Chopok – 2021m.n.m, výšlap z Vrbického plesa, které je v cca 1100 m.n.m. Hráčům se výběh/výšlap na Chopok líbí, i když je to pořádně kondičně prověří, trvá to těm nejlepším okolo 60min. Jinak v prvních dvou dnech, se dělaly především kruhové tréninky. Hráči jsou po určitý časový úsek (většinou kolem 30-50s, čímž se simuluje přibližná doba střídání hráče v ostrém zápase na ledové ploše) na stanovištích, kde jsou buď s kolegou nebo sami a provádí se cvičení jak silová, tak také i aerobní. V další části soustředění následovaly výběhy do kopce, dlouhé běhy či herně/kondiční zatížení v rámci fotbalu a basketbalu. Hráči se připravují ve vysoké nadmořské výšce a věřím, že to pro ně opravdu není jednoduché. Směrem k nové sezoně jim to ale může jedině pomoci.

Naše trenérská sestava na třetím nejvyšším bodě Nízkých Tater – Chopoku

Tento proces se týká nejenom hráčů do pole, ale také našich brankářů. Pochopitelně přitom nahlížíme i na jejich individuální možnosti. Jsme si plně vědomi toho, že ne všichni jsou schopni zvednout tolik, co třeba stokilový hráč a proto máme pro ně připravenou k danému cvičení i variantu B. Tato situace ale nastává ojediněle a kluci nám na soustředění ukázali, že mají vůli poprat se s různými výzvami a není výjimkou, že jdou často i přes závit.

Do Tater se snažíme společně s Oceláři jezdit prakticky každý rok. Věříme, že to je pro nás ta nejlepší možná příprava. V posledních letech sem v létě jezdíme jen jednou ročně, neboť oproti ostatním celkům máme jen pětitýdenní suchou přípravu. Pokud bychom třeba končili sezonu “ na trpčí notě ” a neprobojovali bychom se do bojů o medaile a končili v play-off i v celé sezoně dříve, jeli bychom třeba dvakrát vzhledem k tomu, že by naše příprava trvala místo pěti, osm až deset týdnů.

 

Utužujeme také partu

Kluci zamířili do Tater poté co měli za sebou dva týdny tzv. individuálních plánů, což jsme rozebírali v předchozím textu. Každopádně se nám po této části přípravy jevili opravdu velmi dobře. Byli kvalitně připraveni a výsledky v Tatrách jednoznačně odpovídaly tomu, jaké časy nám zasílaly v rámci těchto individuálů. Jasně nám dali najevo, že chtějí a tento režim jim vyhovuje. Pro nás trenéry je důležité, aby tu důvěru, kterou jim dáváme, nezneužívali a naopak byli na začátek srpna maximálně připraveni.

Naše cvičení bylo také postavené na spolupráci

 

Soustředění v Tatrách však není pouze o honění fyzičky a kondice, ale také o tom, aby se hráči po čase zase potkali, poklábosili spolu a utužili partu. Mají možnost si sdělit, kam třeba vedou jejich další životní kroky, co se u nich stalo nového, kde byli a co zažili. I proto jsem byl rád, že jsme se sešli v počtu pětadvaceti hráčů a mohli to zdravé jádro našeho celku ještě zocelovat. Doplnili nás zde také dva naši navrátilci z MS David Musil a Miloš Roman. Pro oba je to velmi složité, po necelých třech týdnech najet k na kolej, do stanice “ Hrozná dřina” :-). Odpočinku neměli moc a jejich tréninkový režim byl malinko limitován. Sice se oba nacházeli na soustředění v “individuálnějším“ režimu, ale i tak jsme byli moc rádi za to, že byli součástí našeho týdne už v Tatrách.

 

Na led poprvé na přelomu července a srpna

V rámci této fáze přípravy na novou sezonu nás čeká ještě soustředění doma v Třinci. To bude probíhat tento týden dvoufázově od pondělí až do čtvrtka, v pátek už budou mít hráči volno. Během těchto čtyř dnů se více zaměříme na herní prvky, zároveň si ale také uděláme určitě nějaký ten výšlap na kopec. Bude to ale ostrá vycházka v intenzitě, rozhodně si pod tím nepředstavujte žádný výlet 🙂 Plánujeme rovněž hodně skákat a dělat výbušnější věci, tak abychom ten tréninkový proces zase posunuli o kus dál.

Na ledě pak plánujeme začít 26. července. Úvod bude mít formu víceméně dobrovolného týdenního segmentu, kde bude led pouze jednou denně (ráno) a bude vytvořena skupina převážně mladších hráčů a potenciálních talentů naší organizace. Tréninky zde budou zaměřeny především na dovednosti, bruslařská cvičení a pilovat se budou i věci, které tito hráči ještě buď nemají zdokonalené nebo by je potřebovali vylepšit. Ostatní, převážně starší hráči, budou mít tento týden dobrovolný. Buď se mohou přidat na led anebo přijít pouze na suchou přípravu nebo si dělat svá cvičení doma. Všichni se pak potkáme až 2. srpna, kde začneme s testy a posléze společnou přípravou na ledě.

Kromě účasti v Lize mistrů odehrajeme během srpna ještě čtyři přípravné duely. Odpadne nám nakonec druhý souboj s Vítkovicemi, který by byl napasovaný mezi dva zápasové bloky na konci srpna (souboje s Fribourgem a Leksandem) v Champions League. Kromě jednoho zápasu s Vítkovicemi, tedy ještě postupně sehrajeme utkání s Havířovem, Kometou Brno a Frýdkem-Místkem.

Do sezony budeme vstupovat s několika změnami v kádru. Po úspěšné a dlouhé sezoně nás opustili velmi kvalitní hráči jako Martin Gernát, Matěj Stránský, Michael Špaček nebo Jack Rodewald. V tuto chvíli ještě máme místečko pro jednoho útočníka a možná také pro jednoho obránce. Nechceme to ale uspěchat a rádi bychom vybrali toho správného, kdo by se svou rolí, charakterem a dovednostmi hodil do našeho týmu nejvíce.

Jsem velmi rád, že jsme se dohodli s Andrejem Nestrašilem, který v naší organizaci podepsal dlouhodobou smlouvu, za což jsme rádi. Za Martina Gernáta pak přišla náhrada v osobě Martina Marinčina, který má za sebou spoustu utkání v NHL. I on, stejně jako Andrej, u nás podepsal dlouhodobou smlouvu. Teprve před nedávnem se ale vrátil z Kanady a během přestávky tak ještě bude muset dohánět letní přípravu tak, aby se co nejrychleji zapojil zpět do procesu. Na brankářském postu nás posílil Marek Mazanec, pro kterého tento přestup je dalším dílem skládanky v jeho úspěšné prozatimní kariéře. Jsem na něj moc zvědavý a očekávám, že po dobré letní přípravě budou mít jeho výkony stoupající tendenci, že jej kotouče budou v brance trefovat a že si v bráně odvede své.

Novou posilou bude Andrej Nestrašil 

 

Kádr je aktuálně víceméně z cca 80-90% hotový. Věříme, že sílu náš tým opět bude v sezoně ukazovat. Jinak samozřejmě společně s realizačním týmem plánujeme dávat příležitosti našim mladým talentovaným hráčům, kterých sice v našem mládežnickém hokeji moc není a moc si tím přejeme, aby nám pokud možno ztížili rozhodování o sestavě do každého utkání.

Když už jsem naťukl realizační tým, ten se oproti loňské sezoně trochu obmění. Domluvili jsme se totiž s Alešem Krátoškou, který dlouhá léta fungoval v Hradci Králové. Aleše znám z našeho společného působení u mládežnických reprezentací ČR U19, U20, znám jeho styl práce dobře. Obecně se mi jeho nasazení a způsob práce líbí a věřím, že ke mě a Marku Zadinovi skvěle zapadne. Zbytek realizačního týmu zůstal stejný, kluci podepsali nové smlouvy a je vidět, jak si jich já i klub váží, je s jejich prací spokojený.

Nová sezona už je prakticky za dveřmi a já bych chtěl zdůraznit, že si ani já, ani celá naše organizace nedáváme malé cíle. Uděláme vše proto, abychom vyhráli každý zápas. Zároveň jsem ale realista a moc dobře jsem si vědom toho, že v jejím průběhu přijdou i těžší chvíle. Budou výpadky formy, vyskytnou se zranění apod. My ale opět chceme vyhrát poslední zápas sezony tak, jako se nám to povedlo v posledních dvou dokončených ročnících 🙂 .

 

Každopádně vám chci popřát krásné prázdniny, dovolenou a brzy se s vámi těším opět na viděnou.