Správná strava klíčem k úspěchu

Základem úspěchu je v hokeji stejně jako tvrdý trénink nebo chuť do hry také kvalitní a vyvážená strava. Jedině tak získá vaše tělo potřebnou energii a sílu na blížící se zápas nebo trénink.

Podstatou je nepochybně správný režim. To jest snídaně, oběd a večeře. Já jsem jako mladý byl zvyklý nesnídat, anebo jsem snídal špatně. Často jsem to pak řešil tak, že jsem si třeba cestou koupil rohlík, ale na tréninku pak pozoroval, jak se ostatní najedli a tím pádem dodali svému tělo daleko větší energii. Cítil jsem i potřebu hladu, tak jsem někdy během tréninku jezdil za kustody, jestli nemají u sebe nějakou müsli tyčinku, abych si mohl chybějící energii doplnit. V dnešním článku se tak budu snažit trochu poodkrýt způsob, jak řešíme jídlo u nás v Třinci a zdůraznit důležitost jídla pro jakýkoliv sportovní výkon.

 

Žádné párky, vajíčka, tučná jídla

Co by se tedy mělo jíst? Předně bych chtěl říci, že záleží především na somatotypu každého hráče. Někdo má radši mléčné výrobky, někdo zase ovoce nebo zeleninu. Nicméně třeba na snídani bychom měli vynechat zejména uzeniny, párky nebo slaninu. Je zkrátka důležité do sebe dostat hodně proteinů a karbohydrátů. K obědu pak převažují těstoviny, rýže nebo brambor a něco k tomu podle chuti hráče (maso, zelenina, atd…), každopádně by jídlo nemělo být upraveno na tučnou formu. Samozřejmě někdy je potřeba tělu a hlavně mysli dopřát „sváteční oběd od maminky“, ale jen ojediněle, nárazově. Klíčové je samozřejmě také dodržování správného pitného režimu.

Když si vezmu stravovací režim hráčů z hlediska našeho zápasového dne u Ocelářů, tak začínáme snídaní. U nás ve WerkAréně v zázemí hráčů, máme místnost pro zhruba 15 míst, kde se hráči mohou zkraje dne po jejich příchodu na „zimák“ dobře nasnídat formou bufetu. Jsou tu pro ně k dispozici vločky, mléko, ovoce nebo jogurty. Následuje protažení a zapracování, lehký trénink do 30min na ledě a video-porada směrem k nadcházejícímu utkání.

Poté zhruba okolo 11:15 přichází na řadu oběd. Tady je pro nás nachystáno několik jídel, na které jsou již hráči zvyklí. Jako přílohy zde nechybí rýže, brambory nebo těstoviny a k nim podle chuti třeba kuřecí maso, losos nebo jen vařená zelenina. K dispozici kluci mají také 3 druhy salátů. Hráči si pochopitelně vybírají podle svých chutí a aktuálních potřeb, někdo si dá něco masitějšího, někdo zase jen těstoviny s boloňskou omáčkou, ale je důležité, že se jedná o jídla netučná, která nezatíží hráčům organismus a naopak jim pomohou k výkonu v zápase.

Hodně je to u nich a sportovců také o hlavě, rituálech a návycích, někdo jí třeba neustále to samé, nebo opakuje to, co třeba minulý zápas, který mu osobně vyšel na „1“ , do těla dostal a přál by si to zopakovat.

Po krátkém odpočinku pak následuje sraz naplánovaný přibližně dvě hodiny před začátkem zápasu. I tady je pro hráče připravena drobná svačina, někdo si zase dá třeba kousek ovoce, müsli tyčinku nebo toust s marmeládou na zakousnutí, aby v době zápasu nebyl o hladu. Po skončení utkání je pak pro hráče samozřejmě k dispozici i večeře, rozhodně to není tak, že by se všichni rozutekli a skočili si někam na ulici pro kebab, ale i po utkání se musejí kvalitně najíst a doplnit to, o co v zápase přišli.

Tipy na drobnou svačinu před zápasem

 

Jak je to na výjezdech?

Mnoho fanoušků však určitě bude zajímat, jak probíhá naše stravování v průběhu venkovních zápasů. Možná bych rád na úvod zmínil, že si svého kuchaře vozíme pouze na zápasy v play-off a to je fakt pecka 😊 Jde o města, kde se zdržujeme dva až tři dny. Kuchař je následně zapracován do kuchyně hotelu, v němž se zdržujeme a je mimo jiné schopen i reagovat na potřeby daných hráčů. Například, pokud někdo chce vegetariánské menu, je schopen mu ho připravit doslova na míru a nesmírně si od vedení klubu vážíme, že takovou možnost máme k dispozici.

Jinak ale standardní režim našich venkovních zápasů vypadá takto. Vzhledem k tomu, že do většiny destinací jezdíme den předem, tak po lehkém tréninku následuje společný oběd v našem klubovém zázemí a poté nastupujeme na cestu autobusem. Do některých míst (jako třeba do Karlových Varů nebo do Plzně) cestujeme třeba 6-7 hodin, což znamená, že je během cesty nutná i krátká zastávka na benzínce, kde je třeba si dát kávu nebo čaj, trochu se protáhnout nebo něco drobného zakousnout.

Po příjezdu na hotel jsme většinou měli připravenou společnou večeři, na níž jsme si vyhradili zhruba hodinu nebo hodinu a půl. Teď jsou přece jen vzhledem k aktuální situaci naše možnosti omezené a museli jsme jistým způsobem reagovat i na to, že hotelové kuchyně nyní vaří jen do osmi hodin. Znamená to pro nás, že musíme z Třince vyjet o hodinu dřív a to, na co jsme dříve měli třeba hodinu a půl nebo dvě hodiny, máme zhruba jen šedesát minut. Musíme se tomu ale přizpůsobit, všechny týmy extraligy, které jezdí na utkání den dopředu, to mají podobné.

Strava je obecně pro vývoj mladých hráčů nezbytnou složkou růstu. Potřebují do těla získávat hodně proteinů a předcházet stavu, který se nazývá jako baby body. To znamená, že vrchní část těla vypadá jako u miminka a není po silové stránce dobře připravená. Pomáhá kvalitní nutriční strava bez tučných jídel. Ještě jednou opakuji, že knedlíky nebo párky by se na talíři hokejisty objevovat jen ve výjimečných případech.

Jednou jsem na soustředění dvacítky ve finském Vierumäki byl svědkem doslova šokující události. Na společné snídani našeho týmu a všech týmů obývajících kemp finského hokejového svazu, jsem totiž u některého z hráčů viděl plný talíř párků, kečupu a hořčice. V duchu jsem si říkal, že toto snad nemyslí vážně a musel jsem ho s tím samozřejmě konfrontovat. Vysvětlit mu, co by měl jíst a nejíst, aby se začal i v tomto ohledu více hlídat, protože v konečném důsledku svému tělu a výkonu, potažmo taktéž výkonu týmu ubližuje.

 

Nezapomínejte ani na tekutiny!

Vedle kvalitní stravy ale nesmíme zapomínat ani na dobrý pitný režim. Byť je aktuální situace pro naše maséry nebo kustody těžší v tom, že každý hokejista musí mít za daných podmínek svou vlastní láhev a navíc specifický obsah v ní. Někdo tam má vodu, někdo iontové nápoje nebo zředěný čaj, někdo to má zase namíchané dle vlastní potřeby. Já osobně pil po střídání vodu a snažil jsem se doplňovat tekutiny po každém pobytu na ledě, ale rozumím tomu, že to má každý jinak. Jako trenér nezakazuji třeba ani kelímek coly, pokud to daný hráč vyžaduje a cítí se trochu slabý, potřebuje cukr. Možná znáte i příklady krátkodobého doplnění energie prostřednictví tabulky čokolády nebo kostky cukru. Pokud to pomůže, jsem i k tomuto shovívavý.

Nejspíš jste v médiích během uplynulých měsíců zaregistrovali i projev mládežnického trenéra Techniky Brno Martina Stloukala. V řadě věcí měl pravdu. Stravovací návyky jsou obecně velmi důležité a už kolísavost váhy o dvě až tři kila může negativně ovlivnit výkon daného jedince. O pět až deset kilo už je to pak ovlivnění velmi významné. Jednou týdně proto probíhá vážení hráčů, kde jejich hmotnost postupně sledujeme a na každý výkyv se snažíme reagovat.

Hráči také podstupují různá měření a testy fyzické připravenosti. Zde je sledováno, kolik mají svalů, kolik tuků a jakou mají váhu. Pochopitelně nejen kvalitní stravou se z vás stane dobrý hráč, ale pokud jste fyzicky adekvátně připraven a cítíte se dobře, může to váš výkon posunout správným směrem.

Proto se snažte jíst a pít co nejkvalitněji, protože dnes už všichni fakticky víme, jak nás jídlo může ovlivňovat. Ať už v dobrém nebo špatném smyslu. A u dalších článků se s vámi těším opět na počtenou!