Vřelí lidé, senzační časy. Mé Buffalo bude v Praze!

Václav Varaďa Buffalo Sabres

Byla to skvělá zpráva, která ke mně nedávno doputovala. Na podzim k zápasům NHL přicestuje do Prahy Buffalo Sabres. Navíc nastoupí proti New Jersey, ke kterým mám také docela blízko. O loňské stáži v organizaci Devils jsem se už tady na blogu rozepisoval. Tentokrát bych rád zavzpomínal na své začátky v organizaci týmu NHL, Buffalo Sabres. Je to klub, ve které jsem začínal, zažil jsem v něm senzační časy a v mé kariéře tvoří důležitou kapitolu.

Hned po oznámení pražských zápasů jsem se ozval Kevynu Adamsovi. Jde o bývalého hráče NHL, který nyní pracuje jako generální manažer u Sabres. Psal jsem mu, že to bude v Praze skvělé a že se určitě potkáme.

V realizačním týmu zase zůstali kustodi, kteří si mě pamatují ještě jako hráče. V kancelářích dál sedí lidé, které podle jmen znám. S těmi už v kontaktu nejsem, ale všechny rád uvidím. Buffalo v Praze pro mě bude znamenat menší nostalgii.

Z mého působení si vybavím lidi, kteří jsou hrdí na to, kde žijí. Jsou také vřelí, přátelští, ale na hokejisty dokážou být dost nároční. Stát New York je pověstný tím, že v něm lidé podporují hokej. Sabres jsou pýchou a ozdobou města, společně s týmem Buffalo Bills, hrajícím NFL. Týmu se přeje, ale vnímal jsem, že obecenstvo vždy dokázalo poznat, když jsme do zápasu nedali všechno. Naopak když jsme se vydali, podpora byla veliká a vlastně nám odpustili, když se prohrálo. Vděk a vřelost lidí byla skvělá.

Nezapomenutelné jsou i další zážitky. Třeba v zimních obdobích vždy pořádně nasněžilo. Přes noc napadl třeba i metr sněhu. Kalamity, led a ledovka, po které se kloužeme se spoluhráči při jízdě po dálnici.

Václav Varaďa Buffalo Sabres archiv
Jedna archivní fotka z Buffala.

Také vám ale nebudu lhát, město jako takové není příliš pěkné a oblíbené pro ostatní hráče celé NHL. V NHL existují daleko lepší adresy, které mají lepší společenské vyžití a nabízí rozmanitější možnosti. Kdybych vzal do Buffala rodinu, určitě bych navštívil americký fotbal a hokej. Kvůli němu jsem se ve městě taky ocitl.

Zhruba před rokem jsem se byl ve městě podívat. Navštívil jsem známé a zastavil se i na zimáku, abych si prohlédl zázemí, jaké mají hráči a realizační tým k dispozici. V tom se udělal velký posun.

 

Veliký rozdíl ale představují i výsledky. V mých časech byly senzační. Měli jsme dobrý tým, za kterým stál skvělý Dominika Hašek. Hráli jsme poctivý a tvrdý hokej se spoustou osobních soubojů. Hráli jsme jeden za druhého, zdobil nás týmový projev a taky jsme sahali po Stanley Cupu.

Po odchodu Dominika z Buffala se také vyměnil majitel klub. John Rigas prodal Sabres, koupila to rodina Pegulů. Do hokeje vložili spoustu peněz, ale ubíralo se to jiným směrem, než si představovali. Věřím, že se Sabres snaží vrátit do špičky. Před pár lety nastala velká obměna v celém sportovním oddělení, vyměnilo se snad kolem 15 lidí ze sportovního úseku. Snaží se stabilizovat a dostat do play off, které jim už hodně dlouho uniká.

Netroufnu si říct, zda v Praze odstartují sezonu, která to změní. Spíš bude záležet, jaké hráče budou podepisovat v létě, s kým prodlouží smlouvu a koho se jim podaří získat na volném trhu. To budou věci, které mohou vytvořit rozdíly. Celkově cítím, že Sabres trošku chybí kostra týmu, kolem které by se nabalili další kluci.

Buffalo nemá velké hvězdy, ale pořád má šikovné a zajímavé hráče, o které by mohl být v Praze zájem.

A já se přiznám, že budu přát Sabres i Devils. Rád bych viděl dvě hezká utkání se spoustou gólů. Pokud nebudu mít jiné závazky, na začátek října mám program jasný.