5 důvodů, proč je NHL nejlepší soutěž světa

Na mé stáži v New Jersey Devils jsem se dostal i do zákulisí a mimo jiné přemýšlel, co z NHL dělá nejlepší soutěž světa. A našel jsem hned 5 důvodů.

Vřelé přijetí, otevřenost, schopnost naslouchat a inspirovat se názory druhých, ale také unikátní mix vlastností, které mají jak hráči, tak i všichni členové realizačního týmu. I když jsou některé věci z NHL do zbytku světa téměř nepřenositelné, je mnoho faktorů, jimž se můžeme inspirovat a které mohou hokej významně posunout. Tady je 5 důvodů, proč je NHL nejlepší hokejovou soutěží světa.

1. Sebevědomí, vášeň a pracovní morálka

Asi nejklíčovějším faktorem, proč je NHL tam, kde je, je mix vlastností, které tu snad všichni do jednoho mají. Velmi důležitá je komunikace, ta je v zámoří na úplně jiné úrovni než u nás. Hráči i trenéři tu také mají neskutečnou míru důvěry, respektu a sebevědomí. Zásadní je i obrovská chuť vyhrávat, čemuž jsou ochotni obětovat úplně všechno, stejně jako naprostá oddanost ke svému klubu. Nejen u nás v ČR se někde stává, že si hráči a trenéři odtrénují na ledě danou hodinku a chvíli nato už startují auta a vyrážejí na oběd či kávičku. I u nás jsou ale trenéři, kteří i po tréninku zůstávají s hráči na ledě a snaží se je zdokonalovat v hokejových dovednostech a hráčských přednostech. V době, kdy formujete vývoj mladého hráče nebo pilujete zkušenější, jsou právě poctivost a vášeň klíčovými vlastnostmi. Přesně tak to dělají v NHL a přesně o to samé se s realizačním týmem snažím i u svých hráčů.

2. Nelpění na starých křivdách

Ač bude ještě nějaký ten rok trvat, než budou i čeští hráči stejně sebevědomí jako ti v zámoří, je toho pořád hodně, co si z NHL můžeme vzít už teď. Třeba nelpění na starých křivdách. Během své kariéry v NHL jsem si mezi hokejovými mantinely vytvořil spoustu přátel, byla ale zároveň spousta těch, kterým jsem vzhledem ke svému stylu hokeje úplně po chuti nebyl. Jedním z nich byl i legendární kanadský brankář New Jersey Devils Martin Brodeur. Jako hráč jsem byl zvyklý tak zvaně operovat na brankovišti a znepříjemňovat gólmanům život cloněním a dorážením. Rok se s rokem sešel a Martin nyní zastává v hierarchii Devils velmi vysokou pozici. Než jsem na kemp do New Jersey dorazil, měl jsem tedy obavy, jak mě nejen Brodeur přijme. Jak se ale později ukázalo, bylo to naprosto zbytečné – vždyť jsme se nyní nepotkali jako protihráči, ale jako profesionálové, kteří mají hokeji co nabídnout. Martin bezezbytku souhlasil s tím, abych se kempu New Jersey Devils jako host-trenér účastnil, a i seznamování se všemi členy organizace proběhlo komfortně. Nikdo mi zde nedal najevo, že bych i přes svoji tehdejší roli nebyl vítán. Toho si moc vážím.

3. Hledání nových pohledů

Ve vřelém přijetí, kterého se mi v klubu dostalo, hrál velkou roli Patrik Eliáš, který tu strávil celou svou kariéru v NHL a má dokonce pod střechou haly vyvěšený dres. A také současný hlavní trenér týmu Lindy Ruff, řízný chlapík, který mě vedl v Buffalu. V počátcích mé kariéry jsem dával poměrně slušné množství gólů. Byl to ale právě Lindy, který mi jako první dal v NHL příležitost, když pro mě našel úplně jinou roli, než jakou jsem byl zvyklý zastávat. Byl totiž přesvědčen, že právě takhle pomůžu svému týmu nejvíc. A nemýlil se. Když jsem teď na kempu s Ruffem i dalšími mluvil, některé věci ohledně strategie, tréninku nebo výběru hráčů a jejich úloh mě nejprve překvapily. Pak jsem o nich ale přemýšlel a vše do sebe najednou zapadlo. Proto mi teď dělá radost sledovat, jak New Jersey Devils tahle neotřelá taktika skvěle vychází ve Stanley Cupu.

4. Naslouchání druhým

V New Jersey Devils mě nejen skvěle přijali, ale také s námi otevřeně a konkrétně debatovali. A často se ptali na můj názor. Odpovídal jsem s respektem ke skvělé práci, kterou v zámoří dělají, zároveň ale se sebevědomím a otevřeností. Cítil jsem, že mé názory respektují a přemýšlejí o nich. I ve chvíli, kdy byl můj úhel pohledu jiný než ten jejich. Ani jednou jsem necítil žádnou zášť pramenící třeba z obavy, že bych chtěl někoho z nich připravit o práci. Nebo proto, že jsem „jen“ trenér z ČR. V zámoří jsou lidé sdílní a kolegiální a rádi vám pomohou. Protože právě díky schopnosti naslouchat získají od druhých názory nebo pohledy, které by je třeba nenapadly a které pak mohou pomoci jejich organizaci.

5. Všestranně výhodná otevřenost

Na kempu nám otevřeli dveře dokořán, sdíleli s námi tréninkové materiály, trenérské postupy a metody. Mohli jsme se zeptat na cokoliv, žádná otázka nezůstala bez odpovědi, o své znalosti a zkušenosti se s námi rádi dělili. Což je něco, co je nejen v českém hokeji naprosto nevídané. Je třeba nepředstavitelné, aby u nás někdo cizí přijel a byl u tréninku nebo tréninkového procesu – panuje tu velká trenérská ješitnost. A to je škoda. V Jersey jsem nasával poznatky o tom, jak mám některé věci uchopit, co hráči potřebují a co by vlastně mělo být součástí mé každodenní práce, abych byl jako trenér ještě lepší a jednotlivým hráčům i týmu prospěšnější. Sdílení dobrých zkušeností je za mě velmi důležité a jde o něco, co může celé hokejové odvětví posunout na novou úroveň. Proto se přesně to snažím přenést i do svých seminářů.

A co máte na NHL nejradši vy? Budu rád, když mi dáte vědět do komentářů na můj Facebook nebo Instagram. Zatím se mějte skvěle!
https://www.instagram.com/varadavaclav/
https://www.facebook.com/vaclav.varada