7 českých juniorů s nejvyššími šancemi v NHL

Ještě všichni máme určitě v paměti skvělé tažení české reprezentace do dvaceti let na posledním mistrovství světa v Kanadě. Byl to tým, který dokázal naplnit svůj potenciál a po dlouhé době nás těšil výborným hokejem. Ve svém středu má také navíc několik hráčů, kteří by se rozhodně mohli prosadit i v NHL. Pojďme se na ně podívat.

Tomáš Suchánek

Pamatuju si ho ještě z působení v Třinci, kde byli dva mladí brankáři, tedy on a Nick Malík. Tomáš chytal velmi dobře ve Frýdku-Místku, kde dostával velký prostor a postupně se odhodlal k odchodu do zámoří, aby se mohl dál rozvíjet. Jeho výkony mě velmi příjemně překvapily. Nebývá zvykem, aby brankář odchytal takhle skvěle dva turnaje po sobě. Tomáš to zvládl výborně, necítil únavu, byl velmi jistý. A dokonce mě kontaktovali skauti NHL, kteří se mě na něj ptali. Zajímalo je, jak se chová, jak trénuje. Už nyní má za sebou celou sezonu v zámoří a ukázal, že si zaslouží být draftován. Mohl by to být další skvělý gólman české brankářské školy a doplnit třeba Dana Vladaře nebo Víta Vaněčka, kteří šanci dostali a chopili ji za pačesy.

Stanislav Svozil

Podobně jako několik dalších hráčů tohoto výběru byl už Standa draftován a ukazuje se, že zcela po právu. Spolu s Davidem Jiříčkem patřili k nejlepším obráncům a oba vynikali v ofenzivním pojetí hry. Tento hráč si počíná sebevědomě, zdravě drze a nebojí se chodit do zakončení. Standa je ale ve stejné organizaci jako David Jiříček, a tak pro ně bude velmi složité, aby se oba dostali do sestavy mezi šest, sedm beků. K tomu, aby mohl hrát v základní sestavě týmu NHL, bude muset ještě trochu přidat, ale moc mu držím palce.

David Jiříček

I David měl velmi dobrý turnaj, do něj ale naskočil už poté, co dostal příležitost v NHL. Tam mu ale úvodní zápasy moc nevyšly. Trochu předržoval kotouče, byl to pro něj ostrý střet s tvrdou realitou špičkových hráčů, kteří se v zámořské soutěži pohybují. Sem tam zaváhal, nepokryl hráče, ale má obrovský potenciál. Je to elitní prospekt českého hokeje. Ale aby si i on vydobyl místo v elitní organizaci, je před ním ještě spousta práce. Každopádně společně se Svozilem byli velkými pilíři české hry. David navíc dal několik důležitých gólů, a pokud se ještě dokáže zlepšit, jsem přesvědčený, že si místo v Columbusu vybojuje.

Jiří Kulich

I Jirka je hráčem, který už své místo na draftu měl, když loni prošel dokonce z prvního kola. Už loni dostal poměrně velký prostor v extralize, platil za důrazného sebevědomého kluka s dobrým zakončením. Trochu měl problémy s fyzickou hrou, ale postupně do toho dorůstá. Na první sezonu na farmě v Rochesteru má velmi dobrá čísla a patří k nadějím Buffala, které buduje velmi silný tým. Trochu mi svou hrou připomíná Jana Myšáka. Zejména pak svým poctivým hokejem a vůdcovstvím. Věřím, že i o něm ještě uslyšíme.

Marcel Marcel

Jeho jméno si musí zapamatovat každý. Jako hráče jsem ho předtím úplně neznal, jen jsem věděl, že působí v juniorce Plzně. Role v týmu na mistrovství světa mu ale neskutečně sedla a dokázal tu taky uplatnit svou silovou postavu. Dobře bruslil, dobře se pohyboval a dělal dobrá rozhodnutí. Pro soupeřovy obrany to byl velmi nepříjemný hráč a rozhodně I on má potenciál být draftován.

Gabriel Szturc

To je útočník ve velmi produktivním věku, ale potřeboval by ještě zapracovat na své muskulatuře. V cestě do NHL mu může ublížit nižší výška, ale už když jsme proti Boleslavi hráli s Třincem, byl to hráč, kterého jsem si pozitivně všímal. Navíc se stal kapitánem juniorského týmu WHL v Kelowně, kde jsem také působil. A můžu říct, že je to českého hráče neskutečná čest. Byl oceněn, aniž by dominoval bodování celé soutěže, a i on je malý krůček od draftu. Moc mu fandím.

Matyáš Šapovaliv

Na prvního centra týmu sice neměl moc bodů, ale zdobila ho velmi komplexní hra. Určitě vyspěl, všimli si ho v Las Vegas, ale dostat se do týmu bude pro něj složité. Od memoriálu Ivana Hlinky, kdy jsem ho viděl živě naposledy, ale udělal obrovský kus práce a určitě na turnaji nezklamal. Byl velmi dobrý na buly a bez něj by třeba Jirka Kulich tak úspěšný nebyl.

Connor Bedard

Turnaj také poodkryl jednu z velkých hvězd budoucnosti, kterou bude nepochybně Connor Bedard. Na mistrovství světa neměl v individuálních činnostech konkurenci, připomínal mi McDavida, Pastrňáka nebo Draisaitla. Sám jsem zvědav, jak se popere s pozicí jedničky na draftu. Záleží samozřejmě i na tom, do kterého týmu půjde a jak se bude dál vyvíjet. Turnaj mu ale vyšel skvěle a mám takový pocit, že rozhodně neřekl poslední slovo.

Tolik tedy ještě zpětně k turnaji dvacetiletých. Věřme, že to pro český hokej bude odrazový můstek k lepším zítřkům, byť je jasné, že se stále ani zdaleka nemáme vyhráno. Je ale celá řada hráčů, která může zajímavě vletět do NHL, a opět tak zvýšit skomírající povědomí o našem hokeji. Držme proto všem nadějným klukům palce.