Nejednu hádku a rvačku vyvolal odvěký spor týkající se toho, který sport je pro člověka fyzicky nejnáročnější. Odrazovým můstkem budiž soubor předpokladů jako je rychlost, hbitost, síla, výdrž a taktické myšlení. Je na prvním místě hokej? Posuďte sami.
Koncentrovaný tenis
Několik dlouhých hodin se maximálně koncentrujete. Krátkodobě zapojujete veškerou svou energii do rychlých sprintů, přesunů k míčku a odpálení. Všechny tyto pohyby tak vyžadují notnou dávku síly, dynamiky a schopnosti zrychlení, švihu a přísné sebekontroly. Navíc musíte být na milimetr přesní a ani na vteřinu nesmíte ztratit koncentraci, neustále se na vás totiž řítí žlutá koule o rychlosti kolem 200 kilometrů za hodinu*. Zapomenout nesmíme ani na fakt, že mnohdy hrajete na rozžhaveném kurtu pod sálajícím sluncem.
*Rychlost podání v badmintonu dosahuje až neuvěřitelných 400 km/hod.
Všestranná bojová umění
MMA je zkratkou pro Mixed Martial Arts neboli smíšená bojová umění. Jedná se o komplexní syntézu nejrůznějších bojových stylů, mezi které řadíme například Muay Thai, judo nebo řecko-římský zápas. Bojovníci se připravují na všechny tři úrovně boje – v pohybu, v postoji i na zemi.
MMA tvoří široká škála postavení a výpadů náročných na techničnost, proto jsou zápasy pro diváky nesmírně atraktivní – k vidění jsou pestré způsoby boje i strategické manévry. Každé pětiminutové kolo prověřuje bojovníkovu úroveň fyzické připravenosti, jeho duševní bdělost a sebevědomí. Unikátní povaha tohoto sportu vyžaduje neuvěřitelnou fyzickou připravenost, sílu, rychlost, hbitost, kondici a celkovou odolnost.
Pokud projedete gem v tenise, v podstatě se nic moc neděje, šancí budete mít ještě spoustu. V kleci ale stačí jedna jediná rána, abyste se probrali až v nemocnici.
Rychlý fotbal
Fotbal je vůbec nejpopulárnějším sportem na celém světě. Je totiž nesmírně nenáročný na vybavení a narozdíl od hokeje nepotřebujete ke hře žádné specifické klima. Fotbalisté jsou známí především pro svou rychlost a hbitost. Bez rychlých startů, krátké brzdné dráhy a schopnosti rychle změnit směr, si ve fotbale neškrtnete.
Na druhou stranu nutno zmínit, že po vašem boku běhá celá řada spoluhráčů, kteří vám kryjí záda a táhnou za stejný provaz. Takže ačkoliv se (na smrt vyčerpaní) fotbalisté mnohdy válí po trávníků, protože už nejsou schopní chůze nebo jen tak 😊, na medaili v soutěži o nejnáročnější sport to dnes nebude.
Smrtící cyklistika
Účastník světově proslulého závodu Tour de France vyjíždí na kole kopce, které by většina smrtelníků nevyšla ani pěšky. Závod, který trvá kolem dvaceti dní zahrnuje sérii etap, z nichž každá je pro lidské tělo vysilující jako středně náročná operace v narkóze. Za jeden den Tour de France vydá cyklista energie srovnatelné s 52 rohlíky, šestikilovým steakem nebo kilem a půl bílého cukru. Sice mu nehrozí bezprostřední nebezpečí od soupeře, často však během závodu dochází k dehydrataci nebo až k celkovému selhání organizmu.
Lední hokej
Co je to vlastně hokej… z mého pohledu svižné tango dvoumetrových kolosů, kteří do sebe v plné rychlosti relativně záměrně narážejí, zatímco se honí za miniaturním, kluzkým gumovým pukem. Hokej, to je maximální fyzické nasazení, během kterého vás svaly pálí tak, že začínají spínat požární hlásiče. Sprinty, rychlá změna směru, boj o volný puk, tvrdý náraz do soupeře, blokování střel vlastním tělem. Nemluvě o tom, že po celou dobu stojíte na ostrých nožích o průměru jen několik milimetrů.
Zasloužil by si hokej prvenství v soutěži nejnáročnějších sportů? Možná by se dostal na bednu, ale z mého pohledu to na první místo není. Přenechejme dnes prim individuálním sportům jako je cyklistika nebo třeba MMA.