Favorité i odpadlík. Jak jsem viděl extraligu

Moc se mi líbí vyrovnanost hokejové extraligy. A v play off to bude ještě zábavnější! Před jeho začátkem jsem trochu rozebral čtyři nejlepší týmy, které ze základní části přímo postoupily do čtvrtfinále. A také se zastavím u posledního Kladna, kde vidím ukrytý veliký problém. Příjemnou četbu!

Pardubice – Nezávidím jim to!

Od počátku jsem je řadil mezi dva týmy, které mohou získat Prezidentský pohár pro vítěze základní části. A ukázalo se, že to byla pravda. Předsezonní investice do hráčského kádru se vyplatily. V sezoně si Dynamo udržovalo stabilní formu. Tým v některých fázích až dominoval a díky klíčovým hráčům dokázal na svoji stranu překlopit i vyrovnanější zápasy.

Zhruba deset kol před koncem jsem odhadoval, že bodů v tabulce získají Pardubice ještě víc. Jenže na ně spadla krize a Dynamo nebylo schopné porazit týmy, které hrály na krev. Vstupovat do play off s takovou kaňkou nebude vůbec jednoduché. Nezávidím jim to. Ve čtvrtfinále na ně půjde opět tým, který už nějakou dobu na krev hraje. Budou to mít určitě hodně obtížné.

Vítkovice – Věří si na semifinále

Je pro mě překvapení, že se Vítkovice objevily nahoře v tabulce. A ještě víc jsem překvapený, že se tam i dokázaly udržet. Od Pardubic je děliko pouze 6 bodů, přitom papírově měly úplně jiný kádr. Vítkovice mívaly vždycky problémy se střílením branek, ale ohromně jim pomohl příchod Petera Muellera. Zažil jsem ho jako trenér soupeře. Je to šikovný hokejista, který je schopný být neustále nebezpečný, má ohromnou sílu a kondici. Dovede být rozdílovým hráčem, což se Vítkovicím vyplatilo. A i když jim Mueller nějaký čas scházel, tým si bez něj poradil. Nepotkaly ho žádné delší výkyvy.

Dobře se zapojil i Peter Krieger. Dobrou sezonu má Roberts Bukarts nebo brankář Aleš Stezka, který si druhou sezonu v řadě drží výkonnost na velmi slušné úrovni. Hrají velmi urputný a nepříjemný hokej, publikum jim dovede pomoct. Tým bude sahat po postupu do semifinále.

Sparta – Dlouhé čekání na titul

Je to klub, se kterým se na podzim spojovalo i mé jméno. Ukázalo se, že její problémy souvisely hlavně v nastavení tréninkového procesu, dotrénováním hráčů, nastavení týmu a systému. Noví trenéři hráčům zjevně dali jiné noty, ukázali směr. Tým tam byl už předtím kvalitní. Spousta zkušených hráčů, dva velmi dobří gólmani.

Zhruba od prosince hrála Sparta pohledný a rychlý hokej se spoustou gólů, byla produktivní. Je to jeden z týmů, který klidně může pomýšlet na úplně nejvyšší mety. Podpora fanoušků je skvělá. Tým čeká na titul už dlouho, rvali se o něj loni a letos to bude platit znovu.

Hradec – Poučili se

Nepřekvapilo mě, jak se v základní části prezentovali. Zasloužili si být v první čtyřce a nyní je pasuji na černého koně play off.

Možná se v Hradci poučili z nezdaru v minulé sezoně, kdy jako vítězové základní části okamžitě padli ve čtvrtfinále. Hráčů se v týmu moc nevyměnilo, ale teď působí daleko kompaktněji, finský brankář Kiviaho má stabilní výkonnost. Doma jsou velmi silní. Semifinále podle mě může Hradec klidně uhrát. A také se mohou pokoušet ještě o něco víc.

Kladno – Něco je tam špatně

Ještě jeden tým má jasno, že ho po základní části čeká důležitá série – baráž. O Kladnu jsem dost přemýšlel. Město je velkou hokejovou baštou, fungují tu dva mládežnické kluby, mají slušné zázemí, dva zimáky i krásnou historii. I tak ale Kladno skončilo poslední a je tam velký problém.

Posily se do Kladna moc nehrnou. Je těžké přemluvit hráče, aby tam zamířili, když je největší ambicí klubu sahat v extralize po předkole play off. Většinou se pohybují na spodku tabulky. Z mého pohledu je tam spoustu problémů s nastavením chodu celé organizace a výchovou hráčů. Juniorka spadla z nejvyšší soutěže, letos hraje o udržení i v nižší soutěži. Něco se tam musí změnit, Jaromír Jágr nebude hrát do šedesáti, teda neměl by, ale kdo ví .

Před ním a Tomášem Plekancem obrovsky smekám. I díky nim dokáže Kladno do posledního kola potrápit extraligové týmy, které to proti nim nemohly vypustit. Vnímám, že úroveň kádrů v Chance lize se Kladnu nemůže rovnat. Pokud tento tým dobře nevyplní dlouhou čtyřicetidenní přestávku před baráží, může si to na ledě prohrát jen sám. Myslím ale, že v extralize zůstane.