Moje cesta do NHL: I tam se nehraje play off pro radost

NHL New Jersey Devils

Do spodního patra se dal lístek koupit za nějakých 400 dolarů. Prodávaly se i speciální vstupenky na více zápasů za tisíc dolarů. Ceny byly astronomické, ale série New Jersey Devils proti New York Rangers byla stejně vyprodaná.

Hlavně na stadionu v New Jersey byly tribuny proseté modrými dresy fanoušků Rangers, ale vše se odehrálo bez konfliktů. Atmosféra byla naopak při play off NHL elektrizující a dlouho na ni nezapomenu!

V druhé polovině dubna jsem vyrazil do New Jersey. Chtěl jsem navázat na předsezonní tréninkový kemp, který jsem u Devils absolvoval. Přál jsem si vidět, jak se hráči za celou sezonu posunuli, jak dokážou v play off povýšit svoji hru a jak dokážou reagovat na vývoj série.

Bylo to pro mě moc inspirující a i pro Devils to dopadlo skvěle!

V 1. kole Stanley Cupu vyřadili 4:3 městské rivaly z Rangers, kteří sídlí hned za řekou Hudson.

Ale hezky od začátku….

Nejzajímavější soupeř

Fanoušci bývali dlouho nespokojení s výkony Devils. Do aktuální sezony ale měli skvělý start, hráli stabilně a drželi se na špici Východní konference. Zaslouženě postoupili do play off, kde narazili na Rangers. Už loni se dostali do konferenčního finále a letos před uzávěrkou přestupů ještě posílili. Borci jako Kane nebo Tarasenko jsou hvězdy NHL!

S kamarádem Patrikem Eliášem jsme viděli první tři zápasy série i to, jak se Devils na ně chystají.

V play off platí u týmů striktnější pravidla oproti předsezonnímu kempu, na kterém jsem se přímo účastnil i tréninků. Sám jsem ani nepožadoval, abych se dostal do kabiny. Hráče stejně jako hlavního trenéra jsem sice viděl a pozdravil, ale jinak jsem je nechal v klidu pracovat. Ani já jako trenér nemám rád, když se mi u kabiny potulují cizí lidé. Je to vnější vliv, který může rušit. I proto jsem se spíš zaměřoval na přípravu a hru obou týmů.

Pořád samé porady

Devils vůbec nezačali sérii dobře. V prvních dvou zápasech prohráli, pokaždé obdrželi pět gólů, měli hrozivé skóre 2:10. Jako by hráči na ledě nechtěli nic měnit oproti základní části, která se jim povedla. Jenže Rangers hráli to, co potřebovali. Byli údernější a zodpovědnější. Byl to přesně styl, který v play off vyhrává zápasy.

Všímal jsem si, že u Devils na začátku série fyzický tón udával Jack Hughes. Je to opravdu skvělý hokejista, ale vzrůstem se jedná o menšího hráče, který se pohybuje kolem osmdesáti kil. Bylo zajímavé, že vyšší a silnější spoluhráči do toho nešli tvrdě jako on. Oni si spíš šli zahrát, až v průběhu série do utkání šli vyhrát. Bylo znát, jak trenéři motivují: Dívejte, musíte to dělat jako Jack!

Celý obrat se Devils povedl, protože tým zabral. Našel sílu. Zatáhl se víc do obrany. Udělali několik změn. Vyměnili gólmany, když trochu překvapivě šel místo Vítka Vaněčka do brány Akira Schmid. Zásah do sestavy, chemie i systémových věcí pomohl. Bylo vidět, že Rangers nedokázali reagovat. Jejich hvězdy jako Panarin nebo Kane se cítili frustrovaně.

Zaujalo mě, co předcházelo změně ve vývoji celé série. U Devils měli po špatném vstupu spoustu porad a mítinků. S manažerem. S celým týmem. Individuálně s hlavním trenérem. Nebo si radili hráči čistě mezi sebou. Burcovali se. Hledala se cesta, jak to zlomit.

Ďáblové si uvědomili, o čem je play off. Kluci do něj vstoupili s radostí, jenže s ní nemohli vyhrát. Když zvládli zápas číslo tři, vycítili ďáblové šanci.

Ondra Palát ví, o čem je play off

Ono se nešlo moc divit začátku. Vyjma Ondry Paláta moc dalších kluků nemělo zkušenosti s hokejem v play off NHL. U Ondry se moc rád zastavím. Sezonu měl těžkou. Byl zraněný, snad třicet zápasů promeškal. Věřím, že i on sám od sebe čekal větší dopad na tým v základní části. Jeho čas ale vždy přichází v play off.

Bylo vidět, jak to z něj malinko spadlo, když se poprvé v play off trefil. Sice to byl gól do prázdné brány, ale pomohlo mu to. Ondra je válečník a ví, co play off obnáší. Ostatní hráči se na něj dívají, jak se připravuje. Jestli chtějí jít Devils dál, Ondra musí hrát. A měl by hrát v nejdůležitějších pozicích v útoku. A Devils ho tam postupně nasazovali.

Teď už zase NHL sleduju na dálku. Hokej v ní je o umu, šikovnosti a neuvěřitelné rychlosti. Po základní části ale musíte přidat týmový projev, adaptovat se na play off. Bez toho se úspěch nedostaví a to platí v jakékoli hokejové soutěži.