Moje sestava snů. Kdo mě baví v NHL?

Na ledě bych je jako soupeř nechtěl potkat, ale kdybych takové hokejisty mohl jako trenér poskládat k sobě dohromady? To by byla nádhera!

V NHL skončila základní část a já jsem právě v New Yorku, abych se podíval na úvodní série play off. Ještě před odletem jsem si zkusil vytvořit šestku snů z hráčů, které mě baví sledovat.

Před vyslovením prvního jména si vzpomínám na svoji první stáž loni v létě u New Jersey Devils. Trenéři při videoporadě pouštěli hráčům spoustu klipů, při kterých upozorňovali na jeden taktický prvek bez kotouče. Na jednom z šotů se objevil i Connor McDavid, kterého nebyli Devils schopní zastavit. I když vše plnili, jak bylo potřeba, McDavid se protáhl přes tři hráče a ještě byl schopný přesně nahrát. Trenéři Devils jen říkali: Tenhle hráč je úplně jinde. Jaké je tedy první jméno? Myslím, že v tom všichni máme jasno.

Connor McDavid

Je jasné, že se jedná o vynikajícího hokejistu. Neskutečně kondičně vybavený a zručný, až si kladu otázku, co vše muselo stát za jeho tréninkem. Nebo je to talent od Boha? Každopádně v posledních dvou dekádách NHL se mu nikdo nevyrovná. Jeho dovednosti ohromně souzní s neuvěřitelnou rychlostí, ve které umí pokrýt kotouč, naznačit nebo vystřelit. Představuji si, že kdybych byl na ledě, určitě mu rychlostně nestíhám. Jedině by musel přijet k bráně, kde bych už stál. To by byl jediný moment, kdy bych na takové hráče stačil.

Leon Draisaitl

Možná není bruslařsky vybavený jako McDavid, ale zamlouvá se mi jeho síla a tah na branku. Beru ho jako komplexnějšího útočníka, který je silný na buly, nebojí se osobních soubojů a dokáže hrát důrazně. I přesto, že tahá velkou almaru – své tělo – dokáže být velmi kreativní. Má šikovné ruce, umí hrát kombinačně, má velmi dobrou střelu a širokou škálu zakončení. S McDavidem i Pastrňákem jim leží NHL u nohou. A klidně to může platit dalších deset let.

David Pastrňák

Davida nemůžu opomenout. Je to třetí skvělý útočník. Líbí se mi, jak z něj čiší bezprostřední láska k hokeji. Baví se jím, do všeho jde naplno, a i když to zrovna týmu nejde, on je motor, který ho dokáže nakopnout. Pořád platí, že je skvělý ve hře jeden na jednoho. Umí si poradit v zakončení a dospěl do nejlepšího hokejového věku. Hra na něm stojí a on také chce, aby na něm stála. Neustále chce kotouč, neschovává se za protihráče. Je to hokejista, který NHL v tuto chvíli válcuje.

Cale Makar

Tenhle kluk je správně drzý. Klidně si dovolí protizvratnou kličku jako poslední hráč na modré čáře. Jako trenér v takových situacích vždy trnu. Hráčům ji nezakazuji, ale připomínám jim, ať dovedou rozlišit, kdy kličku použít. Když se povede, je to skvělé. Když ne, hrozí průšvih a šance pro soupeře. Makar se za krátký čas naučil volit správná řešení. Je nevyzpytatelný směrem dopředu. Jako obránce možná není tak vysoký a silový, ale je neskutečně individuálně vybavený. Výborně bruslí, dovede kontrolovat kotouč, má výborné zakončení, hraje ve skvělém týmu a je radost se na něj dívat.

Victor Hedman

Pro každého obránce musí být pocta s ním hrát, dokáže si s každým vyhovět. Společně s Makarem by utvořili výbornou dvojici. Hedman dokáže hrát výborně dopředu i dozadu. Je to vysoký dobře bruslící hráč, který má neustále hlavu nahoře.  Zdá se mi i jako pohodový typ a komplexní bek. Připomíná mi trochu Niklase Lindströma, který hrával za Detroit. I když je Hedman už v pokročilejším věku, je to v mých očích jeden z top beků NHL.

Andrej Vasilevskij

K němu mám jediné slovo. Obr. Viděli jste fotku po předloňském finále Tampy proti Montrealu? Na ledě si po sérii hráči podávali ruce a snímek zachytil Vasilevského s brankářem Careym Pricem. Price patřil k nejužitečnějším hráčům celé sezony. Není to ani malý gólman, jen je šlachovitější, ale v porovnání v Vasilevským? Oči měl na úrovni jeho brady, až jsem se z toho zarazil. Navíc je v brance ohromně agresivní a splňuje i to, že puky z něj nevypadávají. Nemám rád, když se brankář po každé střele kouká za sebe. Musím z něj cítit jistotu. Vasilevskij je brankářské monstrum, přes které musíte puk procedit a gól si prostě zasloužit.

Autoři fotografií: Sworldguy, Joeglo, 4FoldFun, Flickr.