Jako hráč jsem si vždycky před zápasem začal oblékat hokejovou výstroj a chrániče z levé strany. Byla to má rutina i rituál.
Proto si jako trenér dávám záležet na některých detailech. Právě ty mohou rozhodnout v nejdůležitějších zápasech o titul. V dalším článku bych vám rád přiblížil, na co si obzvlášť v play off dávám záležet a co všechno při něm se mění.
Nezáleží ani tak, jak hrajeme my, ale soupeř
Play off přináší velké specifikum. Nedíváte se už jen na hru vlastního týmu, ale s kolegy se soustředíme na soupeře. Hráčům se snažím předávat úplné informace, jako je kompletní rozbor hry, taktické prvky i herní signály. Dáváte do kupy vlastní sestavu, ale nastavujete i systém, který se proti každému soupeři bude lišit a bude na něj platit. A trenéři se i dál v utkáních navzájem sledují při nasazování pětek. Některá víc útočí, další lépe brání. Reagujeme i na situace v utkání, vývoj série nebo zdravotní stav hráčů. Vlastně se z hokeje stává jedna velká šachová partie mezi vámi a soupeřem, jeho trenérem, hráči i organizacemi.
Udržet si pohodu
V play off ani hráči moc netrénují. Když jdou na led, spíš jde o to, aby si udrželi herní pohodu. Když máte trénink na ledě soupeře, ono nic jiného dělat ani nejde. Sledují vás trenéři protivníka nebo tam alespoň pošlou videotechnika, který vše natáčí a následně analyzuje. Nemůžete nic nacvičovat, protože nechcete nic prozradit. Maximálně si něco řeknete, ukážete hráčům podklady a oni to v zápase zkusí provést naostro.
Rozhovory mohou poradit
Přiznám se, že nemám moc rád bezprostřední televizní rozhovory hned po utkání. Raději absolvuji klidnější tiskovou konferenci, která se koná s trošičku větším odstupem. Také se zajímám, jak se vyjadřují naši hráči. Chtěl bych, aby byli dostatečně vyspělí, ve vyjádřeních se opírali o fakta, byli sebevědomí, ale zároveň v nich zůstávala pokora. V některých zápasech mi to letos občas chybí. Každou špatnou větou totiž něco prozrazujete soupeři. Dáváte mu návod i sílu.
I ubytování rozhoduje
V play off rozhoduje i cestování. Záleží, jaký hotel se vybere i jak v něm vaří. Tahle rozhodnutí nenechávám pouze na vedoucím mužstva, který mívá hotely nejlépe zmapované. Vše se s ním snažím sladit a je jasné, že rozhoduje také cena. Kolikrát to je alchymie a hledání kompromisů. Někdy mám například přání, aby hráči byli ubytování víc pospolu. Některé hotely takovou možnost nemají a rozstrkají hráče různě po patrech. Je vždy příjemné, že třeba po zápase můžete zaskočit k fyzioterapeutovi, který má pokoj hned vedle. Nemám rád, když hráči musí trajdat po hotelu nebo jezdit v pyžamech výtahem.
Žádné knedlíky a vždy správný chlebíček
Často se i zajímám, co budou mít hráči k jídlu. Měl jsem dostatečně zkušeného vedoucího, který už věděl, co bych si představoval. V jídelníčku například nebudou knedlíky nebo zbytečně moc sladkého. Jako trenér už to mám trošičku jinak. Přes celý den jste zdravě nervózní, scvrkne se vám žaludek, takže naopak sladký zákusek nebo chlebíček před zápasem přijde vhod. Ale i u toho si všímám detailů. Když si dáme chlebíček s vlašským salátem a poté vyhrajeme, z pověrčivosti chceme mít před dalším zápasem stejné občerstvení. Když ale zjistíme, že místo vlašského salátu je chlebíček potřený pouze máslem nebo hořčicí, i to může hrát roli v konečném výsledku utkání a vedoucí mužstva si to od nás (v dobrém) slízne.
Je to ale samozřejmě v žertu, protože tohle určitě nerozhoduje. Rozhoduje se na ledě, tam je to válka.