Blíží se první ročník našeho trenérského semináře

Závěr srpna patří nejenom finiši hokejových příprav, ale také našemu semináři, jemuž zasvětíme poslední den letních prázdnin. Celou akci vnímám velmi pozitivně a věřím, že to bude další krok směrem dopředu v našem společném snažení, pomoci lednímu hokeji v ČR vrátit se k lepším zítřkům.

Je to myšlenka, která se narodila v mé hlavě a uzrávala ve mně čím dál tím více už během loňského roku. Je to nápad, v němž bych rád pokračoval i v dalších letech. Stále cítím totiž potřebu ukázat ostatním, ať už trenérům, rodičům dětí nebo i samotným hráčům cestu směrem ke zlepšení, zdokonalení a nastavení. Celý projekt za pomoci Českého svazu ledního hokeje a naší organizace HC Oceláři Třinec zaštiťuji já a věřím tomu, že bude mít u veřejnosti pozitivní ohlas. Jedná se o jednodenní seminář, který začne ráno od půl deváté a skončí ve večerních hodinách.

Beru to primárně jako pomoc pro všechny trenéry, kteří to s českým hokejem myslí dobře. Stejně, jako se potřebují vzdělávat a posouvat hráči, platí totéž i pro samotné trenéry. Samozřejmě nechci, aby to brali tak, že vše co řeknu já nebo mí kolegové, je svatá pravda a podle toho se mají ostatní řídit. Tak tomu určitě není a v žádném případě nejsem neomylný, mýlit se je přeci lidské. Ale už v době své aktivní hráčské kariéry jsem se snažil vzít si od každého trenéra, který mě vedl jen to nejlepší a ponaučit se z toho špatného, věřím tomu, že trocha inspirace a pohledu na věci z mé strany, které se dají dělat i jinak, může všem účastníkům jedině pomoci.

 

Chceme ukázat, jak funguje naše organizace

A co je vlastně strukturou semináře? Rádi bychom dali všem zúčastněným vhled do toho, jak fungujeme v A-týmu, naší organizace. Jak to tady děláme, jak tu fungují různé věci a na to navážeme jednotlivé přednášky, na nichž budou hovořit odborníci. I já budu mít na semináři dva své vlastní příspěvky. Ten dopolední se bude týkat toho, jak se snažíme hrát a co proto děláme. V zásadě jde o provedení a náročnost určitých tréninkových metod a také o apelování na hráče, aby dodržovali to, co se má. Druhou přednášku jsem nazval jako “Meet the coach“. Jejím obsahem bude zejména správný výběr hráče do týmu, vzájemná komunikace a jeho adaptace v novém prostředí či vytvoření jeho adekvátní role tak, aby byl mužstvu co nejvíce přínosný.

Kapacita semináře je 150 přihlášených trenérů. Podle toho, co jsem aktuálně zjišťoval, je nyní nahlášena více než stovka, z čehož mám upřímně obrovskou radost. Věřím, že to všechny přítomné posune seminář v jejich práci zase o kus dál. Mezi účastníky budou nepochybně trenéři různých kategorií, ať už těch mládežnických, případně z regionálních klubů apod. Očekávám přítomnost trenérů z celé republiky, byť aktuálně při pohledu do systému nevidím, z jaké části země se k nám hlásí. Trenéři navíc za účast na tomto semináři mohou získat tuším šest bodů do svého bodového systému doškolovacího semináře, které musí absolvovat k tomu, aby jim byla následně prodloužena jejich trenérská licence. Osobně jsem byl vždy za každý takový seminář velmi rád a z většiny jsem si odnesl pro svou práci jen to dobré.

Sám jsem se koneckonců účastnil on-line semináře na nedávném Memoriálu Ivana Hlinky. I vzhledem k tomu, že jsem vzhledem k aktuální situaci dlouho žádný takový seminář neabsolvoval, jsem byl přilepený u obrazovky prakticky celé čtyři, možná pět hodiny a hltal nové postřehy, náměty z úst špičkových zahraničních odborníků z různých oblastí. Navíc jsme se k semináři mohli i zpětně vyjádřit a říci, co se nám líbilo více a co méně. Byl to rovněž seminář, v jehož rámci byl i pro neanglicky hovořící posluchače zajištěn překlad do češtiny, vše se odvíjelo ve velmi profesionální rovině a moc se mi úroveň tohoto setkání líbila.

 

Součástí je i modelový trénink se zaměřením na systémové prvky

Seminář se koná 31. srpna, tedy v závěrečné fázi naší přípravy. V neděli 29. srpna se vracíme z našeho tripu zahrnujícího zápasy Champions Hockey League proti švédskému Leksandu a švýcarskému Fribourgu. V pondělí pak dostanou hráči volno a v úterý už budou součástí modelového tréninku v rámci semináře, kde právě všem trenérům v hledišti ukážeme, jak v praxi aplikovat systémový prvek, o kterém budeme předtím na semináři hovořit. I když si jsme vědomi toho, že hráči v této části sezony ještě nejsou úplně stoprocentní, věříme, že to i tak bude mít vysokou kvalitu. Tréninkovou jednotku budeme stavět společně s mými asistenty a důraz bude kladen především na to, co budeme našim posluchačům v průběhu dne na semináři vysvětlovat.

Kromě mne samotného se v rámci semináře představí i několik mých kolegů. Mezi nimi také kondiční trenér Marek Gryc. Společně spolupracujeme už čtyři sezony a věřím, že obohatí vědomosti posluchačů o správné sestavení tréninkových plánů. Jeho přednáška by se konkrétně měla týkat tzv. zapracování před tréninkem. Není to zkrátka jen o tom přijít na trénink, obléci se a vyrazit za deset minut na led. Marek kromě řady tipů, jak se správně na tréninkovou jednotku přichystat, nabídne také několik videoukázek, které rovněž budou velmi přínosné. Jsme si samozřejmě vědomi toho, že u některých týmů nejsou stejné podmínky jako u nás v Ocelářích, ale věřím, že si z toho dotyčný může vzít něco, co mu pak k následné práci pomůže.

Dvě přednášky pak u nás bude mít můj dlouholetý kamarád a psychiatr MUDr. Dušan Randák. S ním spolupracuji rovněž delší dobu, působil i u mládežnických reprezentací a dodnes spolu celou řadu věcí konzultujeme. Beru jako velkou čest, že se našich přednášek zúčastní a bude nepochybně velkým přínosem.

Původně jsme počítali také s účastí slovenského skauta Montrealu Canadiens, Michala Krupy, nicméně toho jeho organizace v NHL neplánovaně poslala v tomto termínu na cestu mimo Českou republiku a Slovensko, jeho úterní návštěva u nás proto padá. Výhledově jsem s ním však domluven na náhradním termínu a určitě své poznatky rád sdělí na některé další seminární přednášce.

Místo něj se tak bude semináře účastnit trenér brankářů A-týmu , Jaroslav Kameš. To je extraligová brankářská legenda, která navíc má za sebou i úspěšné angažmá v Rusku nebo v Německu a v současnosti působí také v brankářské komisi Českého svazu ledního hokeje. Bude mít zhruba půlhodinovou přednášku a navíc také vytvořený prostor pro názorný brankářský trénink, na němž přítomní uvidí některé tipy pro své brankáře i v praxi. Jaroslav v současnosti vede naše gólmany a jsem s jeho prací velmi spokojen. Přece jenom ne každý klub má specializovaného trenéra brankářů a ti navíc často chybí i u mládeže, regionálních týmu nižších soutěží. Často různé kategorie pokrývají třeba dva trenéři, z nichž ani jeden gólmanem nebyl. Proto se mi tato myšlenka názorného tréninku líbí.

Trenér třineckých brankářů vpravo – Jarda Kameš

Obecně rád jezdím rovněž na inspekční cesty po NHL, navštěvuji zde své známé a bývalé spoluhráče, konzultuji s nimi různé metody a snažím se posouvat zase o kus dál. Aktuálně to vzhledem k omezením i nedostatku času, neboť už trénujeme a připravujeme se na novou extraligovou sezonu, řeším převážně telefonicky, ale už se těším na příležitost, až opět nějaké to školení, potažmo trip za moře, opět absolvuji. Kde jinde brát inspiraci, než v nejlepší soutěži na světě a to v NHL.

 

Důležitou věcí je také skutečnost, že trenéři mají možnost přihlašovat se do 21. srpna. Moc bych si přál, aby se všem seminář líbil, rádi na něj vzpomínali a především si z něj odnesli důležité poznatky pro svou další práci.

Moc se na vás opět těším, sezona už je doslova za dveřmi a věřím, že do ní vstoupíme tím nejlepším možným způsobem.

 

Program hokejového semináře :
1. 8:30 Prezentace + coffee
2. 9:00 – 10:00 Mudr.Dušan Randák (psychiatr, psycho-therapeut ČR U20,absolvent výcviku supervize a koučinku) Práce s osobnostním dotazníkem a spolupráce s trenérským týmem – výstupy z praxe
3. 10:00 – 11:00 Praktická ukázka tréninku HCOT A-týmu ( regroup / transition)
4. 11:00 – 12:00 Marek Gryc (kondiční trenér HCOT) – Rozcvičení před tréninkovou jednotkou (Warm-Up led/suchá)
5. 12:00 – 12:45 Václav Varaďa (hl.trenér HCOT A-tým) – (regroup / transition /teorie HC Oceláři Třinec)
6. 12:45 – 13:30 Oběd
7. 13:30 – 14:30 Zdeněk Vojta – Koncepce testování reprezentačních mládežnických výběrů ČR
8. 14:30 – 15:45 Mudr.Dušan Randák (psychiatr, psycho-therapeut ČR U20,absolvent výcviku supervize a koučinku) Role psychoterapeuta jako pomocníka týmu v práci s hráči v krizových situacích
9. 15:45 – 16:30 Václav Varaďa ( hl.trenér HCOT A-tým) – „ Meet the coach „
10. 16:30 – 17:00 Jaroslav Kameš (trenér brankářů HCOT )
11. 17:00 – 17:15 Coffee break + snack
12. 17:15 – 17:45 Praktická ukázka tréninku brankářů HCOT A-týmu
13. 17:45 – 18:45 Marek Gryc (kondiční trenér HCOT) – Letní příprava týmu HC Oceláři Třinec
14. 18:45 Ukončení semináře