Začíná hokejová Liga mistrů!

Už v pátek začíná nová sezona ostrými soutěžními zápasy. Po roční přestávce nás totiž čeká vstup do hokejové Ligy mistrů – CHL ! Začátek nám navíc obstarají dva velmi silné celky – švýcarský Fribourg a švédský Leksand. Jsem moc rád, že u toho budou moci být s námi i naši věrní fanoušci.

Nečeká nás určitě nic lehkého. Oba týmy patřily v uplynulém ročníku mezi špičku svých domácích soutěží a budou chtít oba postoupit ze skupiny. Od švýcarského klubu očekáváme především velmi dobré bruslení, rychlost a živelný pohyb ze strany všech jejich hráčů. Je to celek, který má ve svém kádru několik cizinců, ti tradičně bývají v zápasech hodně vidět a často táhnou jejich tým za vítězstvím.

Leksand zase ve švédské Elitserien vloni po základní části obsadil vynikající druhé místo. Budou nám zcela jistě těžkým protivníkem i přesto, že přišli o dva klíčové hráče z prvního útoku v uplynulé sezoně, Marka Hrivíka a Petera Cehlárika, kteří měli skvělou sezonu, co se týče produktivity. V podání Leksandu čekám klasický švédský hokej. Kombinační hra, síla v osobních soubojích, úroveň dovedností hráčů spojená s výborným útokem, je silnou stránkou našeho nedělního soupeře. Určitě to pro nás v obou těchto duelech bude velmi dobrá prověrka na start sezony ELH.

 

Soupeři jsou špičkoví

Osobně vnímám švédskou a švýcarskou ligu jako naprostou evropskou špičku. Samozřejmě je tady KHL, která je stále ještě kvalitou „odskočená“, ale tyto dvě soutěže řadím kromě ní, na nejvyšší příčky. Možná bych švédskou soutěž ještě postavil nad tu švýcarskou, nicméně je jasné, že v ani jednom zápase nedostaneme nic zadarmo.

A jaké jsou naše cíle? Rádi bychom po minulých letech opět postoupili ze skupiny. Na druhou stranu máme proti sobě náročné soupeře a rozhodně nesmíme zapomínat ani na dalšího účastníka – bratislavský Slovan. Bereme jako plus, že se souboje s Leksandem a Fribourgem uskuteční ještě před samotným startem extraligy a našim hráčům může konfrontace se špičkovými evropskými celky jedině pomoci.

Hokejová Liga mistrů měla kvůli covidu vloni přestávku. To byla nepochybně obrovská škoda, neboť je to soutěž, která nabízí hodně zajímavou mezinárodní konfrontaci. V rámci klubu k tomu přistupujeme velmi zodpovědně a pro naše hráče to může přinést jen samá pozitiva. Pochopitelně, pokud by byly součástí CHL i celky z ruské Kontinentální hokejové ligy, ještě více by to zvedlo prestiž této soutěže, ale i tak to svou kvalitu bezesporu má.

Navíc, ne každý hráč se totiž dostane do nominace národního týmu své země a tyto duely tak pro něj vlastně představují jedinou možnost poměření se s evropským hokejem a světovými hráči. A ještě bych zmínil další věc. Jsou to zápasy, které mohou pomoci některým hokejistům dostat se do hledáčku vedení těchto špičkových evropských klubů, dají jim možnost zabojovat o možné lákavé zahraniční angažmá v budoucnu.

 

Bez Marinčina, Romana i Chmielewského

Na trip po Švýcarsku a posléze Švédsku vyrážíme v počtu třinácti útočníků, sedmi obránců a tří brankářů. Náš tým bude postrádat například slovenské hráče Martina Marinčina a Miloše Romana, kteří budou v tomto termínu se slovenskou reprezentací bojovat o účast na olympijských hrách v Pekingu. Ze stejných důvodů pak bude chybět také polský útočník Aron Chmielewski, jenž bude hájit na stejném turnaji zase barvy své země. S výkonem kotníku pak je mimo hru Ondřej Kovařčík, nicméně ten by měl být brzy zpět a začátek extraligy stihnout. Příležitost se tak otevře pro hráče z našeho partnerského týmu, ve Frýdku-Místku. V rámci letní přípravy pracovali velmi dobře, teď mají šanci, prodat to, co natrénovali ve špičkových utkáních. Možná to pro ně budou náročné a těžké utkání, ale na druhou stranu, kde jinde nabrat takovéto zkušenosti a herní vyspělost než v utkáních mezi nejlepšími.

V dosavadních přípravných zápasech jsme hráli převážně na tři kompletní formace, nicméně v Lize mistrů už chceme točit čtyři kompletní formace. Do hry máme také sedm obránců, které v průběhu obou utkání rovněž protočíme.

Z přípravných utkání na CHL jdeme s bilancí 2 výher a 2 proher. Zasáhla nás vysoká porážka na Kometě 0:7, kde nám utkání obecně vůbec nevyšlo, zaostávali jsme v osobních soubojích a soupeř byl ve svých šancích velmi produktivní. My naopak selhávali i v těch největších příležitostech a tím si v utkání nikterak nepomohli. Další tři už jsme prezentovali lépe, ale pořád máme do startu extraligy ještě tři týdny, abychom na některých nedostatcích, které nás v utkáních provázeli, dokázali zapracovat a ze hry postupně vymýtit. Výsledky každopádně v těchto utkáních nejsou až tak podstatné, důležitá je především předvedená hra.

Přesto se ještě zastavím u našeho posledního derby s Vítkovicemi. Právě tady jsme předvedli v přípravě asi náš nejlepší výkon. Měli jsme spoustu šancí, ale zatím se nám nedaří je proměňovat. Nedaří se nám dávat góly ani ze samostatných úniků, zatím ta koncovka ještě ani zdaleka na takové úrovni, jakou bychom si představovali v utkáních. Na druhou stranu, do utkání s Vítkovicemi se už dostala i řada zkušenějších hráčů, což bylo v naší hře ve finále vidět.

 

Start extraligy je za dveřmi

Aktuálně trénujeme jednofázově. Dvoufázový blok pro nás skončil koncem minulého týdne. Hráči následně měli o víkendu volno, dost možná jedno z posledních v této sezoně. Postupně se nám daří zabudovávat do kádru i nové tváře. Jak Martin Marinčin, tak Andrej Nestrašil ukázali několik plusových věcí a jsem přesvědčen, že nám pomohou v honbě za obhajobou titulu. Samozřejmě mají ještě čas na dokončení adaptace v našem prostředí a postupně se do toho určitě dostanou ještě více.

Start extraligy už se blíží. Začínáme desátého září soubojem s Českými Budějovicemi, což bude mimo jiné souboj před kamerami O2 Sport. Na souboj s Jihočechy se moc těšíme. Je to klub, který z hlediska přestupové aktivity patřil v letním období k těm nejvýraznějším a nečeká nás jistě nic snadného. Chceme ale začátek tohoto ročníku zachytit se vším všudy a získat tak ještě větší sebevědomí a klid na hokejkách.

Stejně tak je za dveřmi také ocelářský seminář pro trenéry. Na ten se přihlásilo celkem 114 účastníků a já se společně s kolegy na takové množství trenérů moc těším. Ze Švédska přiletíme v neděli po půlnoci, v pondělí máme volno a následně v úterý seminář. I na ten se snažím připravit, budu na něm mít dvě přednášky a ukážeme na něm také, jak vypadá trénink úřadujících mistrů republiky. Jsem za takový zájem velmi rád, vážím si toho.

 

Věrní fanoušci jedou s námi!

Stále to vypadá nadějně i s účastí fanoušků na tribunách při extraligových zápasech. Někteří naši skvělí fanoušci navíc s námi letí i na trip do Fribourgu a Leksandu. Cestovat budeme velkým charterovým letadlem společnosti SmartWings, kdy kromě naší zhruba padesátičlenné výpravy je místo také pro zhruba 50 až 60 fanoušků. Oceňujeme, jak nás podporují a milují náš klub. Zatímco ve Fribourgu se určitě žádná velká omezení neplánují a vstup na zimní stadion je zde zajištěn, v Leksandu zatím taková situace není. I přesto, že většina z nich možná bude muset sledovat tento druhý duel v přilehlých restauracích a barech v blízkosti zimního stadionu, s námi naši skalní příznivci jedou a vyjadřují nám tím tak svou podporu, oddanost klubu a lásku k našemu týmu, čehož si nesmírně vážíme. Je to neskutečné, jsou to opravdoví borci!

 

Na cestách s námi budou i naši věrní fanoušci!

Do Švýcarska letíme už ve čtvrtek z Mošnova. K prvnímu utkání CHL nastoupíme v pátek, přičemž naši fanoušci mají ještě možnost zůstat v Basileji na poznávacím zájezdu. Klub jim připravil tento program, přičemž následně druhý den zhlédnou utkání a přesunou se opět společně s námi letecky do Švédska. I z tohoto hlediska je to pro ně určitě zajímavý výlet. Mají možnost se podívat po něčem zajímavém, poklábosit spolu, poznat se a podiskutovat s hráči, udělat si fotky a prožít tak krásné chvíle, na které jistě budou dlouho vzpomínat.

 

V ostrém začátku sezony nám proto držte palce a věřím, že vám rozdáme radosti alespoň tolik, co v minulém ročník. Mějte se krásně.