Jak jsem v létě makal a co mi pomáhalo

Václav Varaďa letní příprava

Žádná zima, žádný led, žádné zápasy? To neznamená, že má hokejista volno a úplnou pohodu. Ve svém dalším článku zkusím trochu poodhalit, jak jsem přes léto makal a co mi jako hráči pomáhalo udržet se dlouhé roky na profesionální úrovni. A nezůstanu jen u vzpomínek.

Nebyl den bez posilovny

Pro mě a pro můj styl hry byla primární. V letních týdnech jsem většinou trénoval dvoufázově a v podstatě každý den jsem trávil v posilovně. A někdy i o víkendu, ale to už jen tak na pohodu, kde jsem dělal na hlubokém stabilizačním systému a pracoval na silném středu těla. Většinou jsem posilovnu zařazoval do programu dopoledne, protože nejvíce síly má člověk po ráno.

Při odjezdu z Ameriky jsme od svých klubů NHL dostávali materiály od kondičního trenéra, co, kdy, jak cvičit a v přípravě časovat. Častěji jsem ale v posilovně jel podle svého režimu. Zařadil jsem se také ke skupině hokejistů z ostravského regionu, jako byl Pavel Kubina, Filip Kuba nebo Marek Malík. Trénovalo se pod vedením Igora Horyla. Společně námaha rychleji utekla, také bylo super se v rámci skupiny neustále posouvat a vzájemně se motivovat. Občas si navíc při cvičení potřebujete různě dopomoct, abyste zvládali při silových cvičeních zvedat větší zátěž.

Cesta za činkami? I to je trénink!

Jsem z Kopřivnice a na tréninky jsem do Ostravy dvakrát týdně dojel na kole. Ráno jsem vstal dřív a vyrazil. Snažil jsem se jet po okreskách co nejrychleji, cesta měřila 35 kilometrů. Potom jsem odcvičil a na kole mazal zpět. Doma jsem si dal oběd, byly dvě hodiny odpoledne a já byl úplně vyřízený. Věděl jsem, že mě ale ještě čeká druhá tréninková fáze.

Tenisové monstrum

Odpoledne šlo o skrytou kondici. Dvakrát do týdne jsem hrával tenis, je v něm hodně start-stop situací, pohybů dopředu a dozadu. Některé výměny se prodlouží, což kondičce prospěje. Preferoval jsem singly, které vás nutí běhat daleko více než debly. Stejně jako v hokeji jsem měl na kurtu nastavené, že nikdy není nic ztraceno. Snažil jsem se doběhnout každý míček. Dokonce jsem si za soupeře našel bývalé tenisty, kteří mě ale asi i malinko šetřili.J Kdyby hráli naplno, vyřídili by mě.

S raketou mi to šlo tak, že kamarádi nebo kolegové z NHL mě často chtěli o víkendech za partnera při deblových turnajích. Často to byla zábava, ale přiznám se, že mě debl moc nebavil. Když jsem byl na síti, míčky mě míjely. Já potřeboval hrát a být víc v provozu.

Běh? Neuškodí

Další skvělá činnost. Rozhýbete celé tělo, běh se podobá pohybu na ledě. Je jasné, že není tak šetrný na klouby a je znát, když má běžec sto kilo. Velcí hokejisté s vyšší váhou to mají při běhání těžké, ale i pro ně je to v určité fázi letní přípravy vynikající trénink.

Já nejvíc jsem běhal ze začátku letní přípravy. Spíš to byly kopcovitější a dvou až tříminutové okruhy. Postupem přípravy jejich délku zkracujete, až se dostanete na zatížení kolem 40 sekund, kdy maximálně simulujete zápasové zatížení.

Sportovní všeuměl

Bavil mě i squash, což je velká makačka. S přáteli a kamarády jsem hrával i hokejbal. Velké hřiště, pořád musíte běhat. Naopak jsem moc nemusel florbal, při němž mi do dneška vadí měkká hokejka. Míček taky zvláštně poletuje, nemůžete nikoho přetlačit. Ale pozor! Jsem rád, když mí hráči si florbal zkusí. Kombinují, pohybují se, komunikují a tepově se dostanou do tréninkové zátěže jako na ledě.

Trenér ze staré školy

Když jsme nakousli přípravu, mám v hlavě jednu myšlenku. Vím, že je nová doba kondičních trenérů, kteří moc nepodporují běh nebo dvoufázové tréninky. Spíš se soustředí, aby se hráč nepředřel, nešel na hranu, další den byl odpočinutý a mohl trénovat znovu. V tomhle jsem jako trenér trošku starší škola. Jsem přesvědčený, že trénink by měl prověřovat i morální vlastnosti. Hráč by si měl sáhnout na dno a dostat se mimo komfortní zónu. Snažím se to přenést i do našich tréninků v Pardubicích. A cítím, že to hráči vnímají. Budují jak charakter, tak i kondici.

A rada pro mladé

Celou dobu rozebírám profesionály, ale rád bych něco vzkázal i mladým hokejistům. Užívejte si prázdniny aktivní formou! Dobře vím, že koupák a diskotéky k tomuhle období a věku patří, ale nezahálejte. Vážně je rozdíl být v pohodě a na pohodu pro své osobní nastavení, v tom je velikánský rozdíl. Využijte volnou hodinku, když zrovna nejste na zmrzlině nebo kávičce a zaběhejte si, zahrajte si fotbal nebo tenis s kamarády. Pokud chcete něčeho v hokeji dosáhnout, nejde se na sport vybodnout ani v létě.

Zdroj fotografie: HC Dynamo Pardubice