Potká to v hokejové kariéře snad každého hráče nebo trenéra. I já v květnu změnil působiště a mým klubem je už HC Dynamo Pardubice. Přestup ale neznamená jen podpis smlouvy a okamžitý nástup do jiného klubu. V dalším článku se pokusím poodhalit zákulisí toho, co provází změnu a co při ní samotný hokejista nebo trenér řeší.
Dlouhé námluvy
Nejčastěji se jedná s hráči, kteří budou v nadcházející sezoně volní. Pokud je zájem oboustranný, začíná se nový kontrakt řešit v prvních měsících aktuální sezony, klidně to může být už v říjnu nebo v listopadu. Přestup se řeší několik měsíců. Na konci ledna bývá jasněji, kdo a kde bude v extralize působit příští sezonu. Informace a dohoda se ale tají, schová se takzvaně do šuplíku.
České tajnůstkaření
Vím, že v některých zahraničních zemích se přestup oznamuje s předstihem, ale tady se to drží pod pokličkou. Pro dobro a klid hráče i budoucího týmu. Chápu, že kluci chtějí mít klid na hokej, i proto se to nezveřejňuje. Neradi se dostávají pod zbytečný tlak. Možná by to čeřilo vodu, fanoušci nejsou zvyklí to vědět a mohli by to přestupujícím vytýkat.
Jak vzniknou klepy
Ještě než podepíšete smlouvu, snažíte se kontaktovat známé a kamarády mezi bývalými spoluhráči, kteří v klubu působili. Vyzvídáte, jak to v něm chodí, jaké má klub zázemí, jak vypadají tréninky, jaké jsou nároky trenérů, ale třeba i to, jak celkově vypadá život v daném městě. Pokud vše zní pozitivně, pokračujete v jednání. Jenže právě při této komunikaci a doptávání známých nebo bývalých spoluhráčů se stane, že se informace pomalu rozšíří. Lidi napadne: Proč by se asi ptal? Je logické, že nejspíš pokukujete po změně nebo něco plánujete. Jako hráč to musíte vzít v potaz a nesmíte se následně divit, že se začíná spekulovat.
Hodně se ptej
Je důležité nezískávat informace o klubu jen od jednoho člověka. Sto lidí, sto chutí, názorů a postojů. Každý hráč má i partnerku s odlišnou představou. Většinou v pozdějším věku je už přestup společné rodinné rozhodnutí. Musíte myslet na děti nebo na dostupnost škol. Záleží také na bydlení a společenském vyžití. I když vám klub může nabídnout hokejově nadstandardní podmínky, vy i třeba kvůli tomu usoudíte, že vám to za to nestojí a vydáte se jinou cestou.
Nejde jen o hokej
Většinou cizinci přicházející do českých klubů mají v kontraktech už ošetřeno i ubytování, služební vůz nebo pojištění. I proto částka a celkové náklady za jejich angažování naskakují. Čeští kluci přestupující v rámci extraligy tohle mají většinou plně ve své režii. Věřím, že dnes už je ale normální, že jim každý extraligový klub pomáhá s bydlením nebo vyřizováním lékařů či zubařů a sháněním požadovaného školského vzdělání pro jejich děti. Když se tomu kluby věnují, hráči to ocení.
Divočina v Americe
Změny v NHL jsou náročnější, protože při nich většinou rozhodnutí nemůžete ovlivnit. Někdo ho učiní za vás, pokud nemáte ve smlouvě klauzuli, že bez souhlasu nemůžete být vyměněn. V našich podmínkách nejsou výměny příliš obvyklé. A když přeci jen nastanou, nějakou dobu předem o ní víte. České kluby jsou na hráče a jejich rodiny v tomto ohledu „jemnější“. Na konci ledna se udělá pár výměn, které dávají smysl, protože se ví, že v klubu stejně po sezoně nebude daný hráč pokračovat.
Žádný cestovatel
V hráčské kariéře jsem měl to štěstí, že jsem tolik klubů nevystřídal. Vážím si toho a mám dobrý pocit z toho, že jsem typ, který nerad mění něco, co funguje. A když už, musí nastat pádné důvody.
Trenérská změna
Funguje to velice podobně jako u hráčů. Když jsem se o zájmu Pardubic dozvěděl, zjišťoval jsem, kdo bude v klubu a jak to v něm funguje. Vzpomínal jsem si na známé, kteří s klubem měli zkušenost. S některými jsem hovořil a teď sám vše stále po malých krůčcích poznávám. Je to jeden velký proces, který trvá a i nadále bude postupný. Jsem rád, že budu s Pardubicemi spjatý pět let, věřím, že spolu dosáhneme velkých věcí a úspěchů.
Zabydlený ve městě
Mohu prozradit, že od června jsem už i zabydlený. Klub mi pomohl s hledáním a veškerým vyřizováním bydlení. Věřím, že to takhle mají nastavené i ostatní extraligové kluby, které se snaží pomoct novým trenérům i hráčům v podobné situaci. Pro trenéra je vhodná lokace bydlení nedaleko stadionu. Trenérská práce nezačíná v devět a nekončí ve dvanáct, jak to platí u hráčů. Naopak trvá mnohdy celý den a já navíc rád trávím čas na zimáku. Samozřejmě vím, že někteří trenéři raději dojíždějí. Mně se ale zamlouvá, že bydlím v části, která je vzdálená jen do deseti minut pěšky od stadionu. Cítím se tam velmi dobře. Jsem spokojený a můžu se soustředit jen na práci.